вівторок, 18 грудня 2012 р.

Митрополит Одеський Агафангел (Саввін)

Високопреосвященніший Агафангел, митрополит Одеський та Ізмаїльський. У миру - Олексій Михайлович Саввін. Народився 2 вересня 1938 р. в с. Бурдино Тербунського району Липецької області (Росія) в багатодітній селянській родині. Під час Великої Вітчизняної війни в 1941 році його батько - Михайло Петрович Саввін - поліг смертю хоробрих при висадці десанту на Керченському півострові. У тому ж році, підірвавшись на міні, загинув старший брат Микола. З 1942 по 1947 роки проживав з родиною в евакуації в Новосибірській області в м. Ояш. Після повернення в рідне зруйноване село вступив до школи, яку закінчив у 1956 році. У 1958-1960 рр.. навчався в Київській духовній семінарії, в 1960-1962 рр.. - В Одеській духовній семінарії. У 1962-1966 рр.. навчався у Московській духовній академії, яку закінчив зі ступенем кандидата богослов'я за твір "Ідея викуплення в давніх язичницьких народів і старозавітніх релігіях". У 1965 р. вступив до числа братії Свято-Троїце-Сергієвої лаври.

2 квітня 1965 прийняв чернечий постриг з ім'ям Агафангел. 18 квітня 1965 архієпископом Мінським і Білоруським Сергієм (Петровим, † 1990) в Свято-Духівському кафедральному соборі м. Мінська висвячений у ієродиякона, 22 квітня 1965 р. - у сан ієромонаха. З 1966 р. - старший помічник інспектора і викладач Одеської духовної семінарії. Одночасно діловод Одеського єпархіального управління. 7 квітня 1967 возведений у сан ігумена. З 29 травня 1967 р. по листопада 1975 р. - ректор Одеської духовної семінарії. У 1974 р. - Святійшим Патріархом Пименом нагороджений правом носіння другого хреста з прикрасами.У 1975 році Святішим Патріархом Московським і всієї Русі Пименом був нагороджений правом служіння з жезлом. 1 червня 1967 возведений у сан архімандрита. З січня 1968 р. - член єпархіальної ради Одеської єпархії. Брав активну участь у багатьох міжнародних форумах: у липні 1969 р. - член делегації Руської Православної Церкви на конференції представників всіх релігій в СРСР за співробітництво і мир між народами. У вересні 1969 р. брав участь у чотирьох співбесідах богословів РПЦ і Євангелічної Церкви в Німеччині (ФРН). У 1987 і в 1989 рр.. - Член делегації в міжнародних "Круїз світу по Дніпру". У 1988 р.-член делегації в "Круїз світу" по річці Міссісіпі (США). У 1992 р. - член міжнародної зустрічі "Люди і релігія", що мала місце в Лювен, Бельгія, під девізом "Європа і релігія". У 1997 році митрополит Агафангел взяв участь у роботі симпозіуму з проблем екології, який відбувся в Одесі під омофором Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Алексія II, Вселенського Патріарха Варфоломія та Католікоса Грузії Ілії II. У 1971 р. був членом Помісного Собору Руської Православної Церкви. Член Архієрейських Соборів Руської Православної Церкви 1988, 1990, 1991, 1992, 1994, 1996, 2000, 2004, 2008 рр.. 

11 листопада 1975 на засіданні Священного Синоду РПЦ отримав визначення бути єпископом Вінницьким і Брацлавським, керуючим Хмельницькою єпархією. Хіротонісований 16 листопада 1975 року. З 1975 р. по 1990 р. - керуючий Хмельницькою єпархією. З 1975 р. по 1992 р. - керуючий Вінницькою та Брацлавської єпархією. 7 вересня 1981 возведений у сан архієпископа. 10 березня 1989 возведений у сан митрополита. З місією миру на чолі делегації релігійних діячів СРСР відвідав Канаду, а також у складі делегації Радянського комітету захисту миру і Українського фонду культури тричі відвідав США, Італію, Бельгію, двічі - ФРН, Францію, Болгарію, Швейцарію. На чолі паломницької делегації відвідав Святу Гору Афон, тричі Єрусалим, Кіпр. Народний депутат України 1-го скликання (1990-1994 рр..). З 2006 року по теперішній час - депутат Одеської обласної Ради. Член Правління та Президії Українського республіканського фонду миру, член Вінницького обласного комітету захисту миру, член Правління та Президії Українського республіканського фонду культури, член Президії Одеської обласної ради миру, член Асоціації народних депутатів України.

7 серпня 1991 переведений на Івано-Франківську кафедру, але відмовився їхати в результаті беззаконних дій тодішнього Предстоятеля УПЦ Філарета (Денисенка). 7 вересня 1991, згідно проханню, звільнений на спокій. У квітні 1992 року відновлений на Вінницькій кафедрі. У 1992 році під головуванням митрополита Агафангела відбулася нарада архієреїв, духовенства, чернецтва і мирян Української Православної церкви, засудив антиправославні, розкольницькі задуми й діяння тодішнього Київського митрополита Філарета (Денисенка). У травні 1992 року митрополит Вінницький і Брацлавський Агафангел взяв найактивнішу участь у засіданнях Харківського Архієрейського Собору УПЦ, на якому твердо наполіг на відсторонення митрополита Філарета (Денисенка) з посади Предстоятеля УПЦ і заборону його в священнослужінні за грубе порушення канонів Церкви.

З 20 червня 1992 р. - митрополит Одеський і Ізмаїльський, Постійний член Священного Синоду УПЦ. З 1993 по 1998 рр.. - Ректор Одеської духовної семінарії. З 27 серпня 1995 р по 8 травня 2008 р. Голова Навчального комітету при Священному Синоді УПЦ. 27 грудня 1999 Вченою радою Київської духовної академії митрополиту Агафангелу присвоєно ступінь Доктор богослов'я «HONORIS CAUSA». 26 листопада 2001 Вченою радою Київської духовної академії обраний Почесним членом Київської духовної академії (диплом № 1). 2 вересня 2003 р Вченою радою Одеської національної юридичної академії митрополиту Агафангелу присвоєно вчене звання Почесного доктора «HONORIS CAUSA». 9 червня 2005 Радою Одеської духовної семінарії обрано Почесним членом Одеської духовної семінарії. 22 лютого 2007 митрополит Агафангел обраний Почесним доктором «HONORIS CAUSA» Одеського державного медичного університету. 29 листопада 2007 Вченою радою Ужгородської богословської академії ім. святих Кирила і Мефодія митрополиту Агафангелу присвоєно вчений ступінь доктора філософії 2 вересня 2008 митрополиту Агафангелу присвоєно вчене звання почесного професора Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К.Д. Ушинського 2 вересня 2008 митрополиту Агафангелу присвоєно вчене звання почесного професора Ужгородської богословської академії ім. св. рівноапп. Кирила і Мефодія. 2 вересня 2008 митрополит Агафангел обраний Почесним членом Вченої ради Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова.

За період перебування митрополита Агафангела на Одеській кафедрі відкриті: Свято-Пантелеймонівський, Свято-Іллінський, Свято-Іверський, Свято-Костянтино-Еленінская, Свято-Миколаївський, Свято-Покровський чоловічі монастирі, а також Свято-Архангело-Михайлівський, Спасо-Преображенський і Свято-Воскресенський жіночі монастирі. В єпархії відкрито понад 300 храмів, побудовано близько 20 нових храмів в Одесі та Одеській області і будуються нові храмові споруди. Одеській митрополії повернуто триповерхова будівля Свято-Андріївського Афонського подвір'я в Одесі, відновлені всі раніше зруйновані дзвіниці на міських храмах. Побудовані Спасо-Преображенський Одеський кафедральний собор, собор на честь ікони Божої Матері "Живоносне Джерело", і дзвіниця з надбрамною храмом у Свято-Успенському Одеському чоловічому монастирі. Проведено капітальний ремонт Свято-Успенського Одеського кафедрального собору.

 У 1995-1997 рр.. за поданням митрополита Агафангела рішенням Священного Синоду УПЦ зараховані до лику святих преподобний Кукша Одеський, преподобний Гавриїл Афонський, праведний Іона Одеський, архієпископ Інокентій Херсонський (Борисов), священномученик Анатолій Одеський (Грисюк), праведний Феодосій Балтський. У 2006 році, в третю неділю після П'ятидесятниці, в Одеській єпархії відбулося перше святкування на честь собору Одеських святих, встановлене за поданням митрополита Агафангела визначенням Священного Синоду УПЦ. Митрополит Агафангел - Почесний громадянин міст Грінвілль (Міссісіпі) і Батон Руж (Луїзіана), США. У червні 2004 року на сесії Одеської міської ради обраний Почесним громадянином м. Одеси. У складі делегації Руської Православної Церкви з 2001 р., з благословення Предстоятеля Української Православної, Церкви Блаженнішого Володимира, Митрополита Київського і всієї України, у складі делегації РПЦ митрополит Агафангел представляє Українську Православну Церкву на переговорах з представниками Константинопольської Православної Церкви по зціленню церковних розколів і негараздів в Україні.

Митрополит Агафангел - учасник двох міжнародних церковних конференцій, присвячених 2000-річчю Різдва Христового, що проходили в 1997 і 1998 рр.. в Сімферополі і Почаївській лаврі. Під патронатом митрополита Агафангела з 20 по 23 січня 1999 р. в Одесі проходила міжнародна конференція Фонду єдності православних народів: "Православ'я та загроза системної кризи світового постіндустріального суспільства, глобальної економіки державних інститутів влади. У 2008 р. - церковна науково-практична конференція« Православне духовна освіта: історія і перспективи ».

Велику увагу митрополит Агафангел приділяє підготовці кадрів священнослужителів для Української Православної Церкви, релігійній освіті мирян і духовно-моральному вихованню юного покоління. Все масштабніше стає благодійна діяльність Одеської митрополії. Одеська духовна семінарія, монастирі та парафії опікуються дітьми-сиротами, старих, інвалідів, бездомних. Спільно з державними лікарняними установами в Київському і Приморському районах м. Одеси створені відділення милосердя, влаштовані притулки. Є хороші контакти з військовослужбовцями. Духовенство митрополії, насельники монастирів та викладачі семінарії присутні при прийнятті присяг в військових частинах, відвідують в'язниці та лікарні.

З благословення митрополита Агафангела в Одеської митрополії відроджується місіонерська діяльність. У теле - і радіоефірі щотижня звучить пастирське слово. У всіх храмах і монастирях діють недільні школи для дорослих і дітей. У 2007 році з благословення митрополита Агафангела знову стала друкуватися щомісячна газета Одеської єпархії "Одеські єпархіальні відомості", основоположником якої був святитель Інокентій (Борисов).

Друковані праці митрополита Агафангела: святкові великодні і різдвяні послання, звернення, вітання, доповіді, слова, промови, проповіді, реферати та ін складають три томи, деякі статті з яких поміщені на сторінках "Журналу Московської Патріархії", в "Богословських працях", "Православному Віснику", інших періодичних виданнях РПЦ і УПЦ.

У 2005 році митрополит Агафангел став лауреатом конкурсу Спілки письменників Росії в розділі "Політична публіцистика" з врученням йому премії. Рішенням експертної Ради Російського біографічного інституту митрополит Агафангел удостоєний Всеросійської премії - Людина року - 2008 за подвижницьку, просвітницьку діяльність Ім'я митрополита Агафангела внесено в інформаційний біографічний довідник: "Україна: 10 років незалежності. 500 впливових особистостей".