неділя, 16 грудня 2012 р.

Архієпископ Анастасій Албанський (Яннулатос)

Предстоятель Албанської Православної Церкви архієпископ Анастасій (Яннулатос) народився 4 листопада 1929 року в благочестивій православній родині в Греції. З дитинства брав активну участь у церковному житті. В 1947 році вступив на теологічний факультет афінського Університету й закінчив його з відзнакою в 1951 р. Після закінчення університету два роки служив в армії, де вступив у братерство «ZOE», релігійну організацію, яка ставила своєю метою духовне відновлення грецької Церкви. Одним з основних його занять стала робота із грецькою молоддю. Був одним з лідерів студентських рухів і працював у дитячих таборах.

Цей досвід допоміг майбутньому Предстоятелеві Албанської Церкви виявити, який вплив такі місіонерські програми мали на Церкву в цілому. У ці ж роки співробітничав у міжнародному православному русі «Синдесмос» (був його генеральним секретарем в 1958-1961 рр., а потім віце-президентом в 1964-1978 рр.).В 1960 р. рукоположений на диякона. Заснував православний місіонерський центр «Porefthentes».

Після рукоположення у священики 24 травня 1964 р. виїхав у Східну Африку. Служив в Уганді. Незабаром після свого приїзду занедужав малярією й повернувся в Грецію.

В 1965-1969 рр. вивчав історію релігій в університетах Гамбургу й Марбурга Західної Німеччини, фокусуючи увагу на історії африканських релігій, мисіології та етнології.  Щоб поповнити матеріал для своєї дисертації «Дух Мбандва й структура їх культів: дослідження різних аспектів африканських релігій», працював в університеті Кампала, Уганда. Паралельно з науковою працею брав активну участь у світовому екуменічному русі. В 1972 році був поставлений в сан єпископа міста Андрусси й став главою Відділу зовнішніх церковних місій Елладської Церкви. 1972 року заснував у Греції жіночий монастир св. Іоана Предтечі,  місіонерської спрямованості.

В 1980-і рр. Православна Церква в Східній Африці була на грані катастрофи у зв'язку із внутрішніми проблемами, що призвело до позбавлення  кенійського єпископа сану. Патріарх Олександрійський Миколай запропонував єпископові Настасію зайняти цю кафедру. Владика погодився, але продовжував свою діяльність в Афінському університеті.

В Африці основним пріоритетом для нього стало створення потужного православного співтовариства на чолі з місцевими лідерами. Першою дією єпископа стало довершення та негайне відкриття семінарії, будівництво якої почав і потім вимушено перервав архієпископ Макарий III ще 10 років до того. Поряд з підготовкою кадрів, організував переклад служб на сім різних мов. Під його керівництвом були споруджено 67 нових церков і оновлено 25 існуючих. Також займався будівництвом шкіл, дитячих садків, мобільних госпіталів і місіонерських пунктів.
У результаті його подвижництва й виховання місцевих гарячих прихильників Православ'я, Церква в Східній Африці продовжувала розбудовуватися й після того, як він залишив цю кафедру в 1991 р.

У січні 1991 р. Патріарх Константинопольський направив його в Албанію в якості Патріаршого екзарха з метою відновлення Албанської Автокефальної Православної Церкви. Після 40 років жорстокого винищування Православна Церква в Албанії була зовсім спустошена, духівництво становило 22 чоловік у порівнянні з 440 в 1940 р.

Обрання Блаженнійшого Анастасія 4-м Предстоятелем Албанської Православної Церкви відбулося 24 червня 1992 року, чин інтронізації звершено 2 серпня того ж року. Його офіційний титул : Блаженнійший Архієпископ Тиранський і всієї Албанії, Митрополит Тирано-Дуррес-Елвасанський.

Резиденція Предстоятеля перебуває в Тирані.

***

Адреса: Kisha Orthodokse 151 Rruga e Kavejes Tirana — Albania.Освіта: Професор історії релігій (1972-1992), декан Богословського факультету Афінського університету (1983-1986), заслужений професор Афінського університету, член-кореспондент Афінської академії (з 1993 р.), бакалавр і доктор богослов'я (B.D. і Th.D.) Афінського університету, почесний доктор богослов'я й філософії (Th.D. h.c., D.D. h.c. і Ph.D. h.c.) 13 інших університетів, факультетів і інститутів. Почесний член Московської духовної академії.

Наукові праці, публікації: Автор 11 книг, у тому числі: Загальність і Православ'я ( 4-е видання вийшло в 2002 р.), на сербській, румунській, албанській й англійських мовах; Лицем до миру: православний підхід до світових проблем (2003); Кроки в пошуках трансцендентного (2004); Іслам: загальний погляд (в 2003 р. вийшло 121-е видання цієї книги).Засновник і редактор щоквартальних двомовного видання Porefthentes (Go-Ye) (1960-1970) і журналу Panta ta Ethne (All Nations) (1981-1992).

Нагороди: Визнаний гідним багатьох міжнародних нагород, у тому числі Золотої медалі з лавровою галузями Червоного Хреста, Великого Хреста ордена Честі Грецької Республіки, медалі Рівноапостольного Великого князя Володимира 1 класу, Премії за права людини імені Афінагора (Нью-Йорк).

E-mail: orthchal@orthodoxalbania.org Web-Сайт: www.orthodoxalbania.org