неділя, 23 грудня 2012 р.

Архієпископ Кипру Хризостом І (Кіккотіс)

Хризостом I, Архієпископ Нової Юстиніані і всього Кіпру (Кіккотіс) народився 27 вересня 1927 р. у селі Статос поблизу міста Паф (Пафос). 1940 року вступив послушником в обитель Кіккської ікони Божої Матері на Кіпрі. 1950 р. закінчив гімназію. 18 лютого 1951 Архієпископом Кіпрським Макарієм III рукоположений у сан ієродиякона при Кіккському монастирі. 1952 року був посланий цим монастирем на навчання в Афінський університет, який закінчив у 1961 році. Навчався на філософському і богословському факультетах. 29 жовтня 1961 був висвячений у сан ієромонаха, потім зведений у сан архімандрита. З 1961 по 1966 рр.. викладав в Кіккськой гімназії та духовній семінарії святого апостола Варнави філософію і історію релігій. 1966 р. був посланий на навчання і стажування до Англії, де в 1968 році захистив магістерську дисертацію. 

28 березня 1968 одноголосним рішенням Св. Синоду архімандриту Хризостому визначено бути хорєпископом Константійскім. Хіротонія в єпископа була здійснена 14 квітня 1968 року. 28 липня 1973 призначений митрополитом Пафським - другим по честі ієрархом Кіпрської Церкви. 12 листопада 1977, після кончини Архієпископа Макарія III, митрополит Хризостом був одноголосно обраний 64-м Предстоятелем Кіпрської Церкви. Інтронізація відбулася наступного дня - 13 листопада 1977. Під час відвідин влітку 1978 р. Російська Православна Церкви архієпископ Хризостому було вручено диплом почесного члена Ленінградської (нині Санкт-Петербурзької) духовної академії РПЦ. 

Турботами Блаженнішого Хризостома збудовано велику кількість нових храмів. Ряд стародавніх храмів і монастирів відновлений. Наприклад, монастирі: св. мучениці Фекли, св. великомученика Пантелеймона, та інші. Для поповнення монастирів Його Блаженство привіз з Афону молодих ченців-священнослужителів. Його працями було відкрито багато недільних шкіл і почали діяти такі православні організації, як християнські кіпрські дитячі табори, Християнський союз молоді і студентів, Християнський союз жінок, Християнський союз вчених, Корпус Духовні наставники ув'язнених, телерадіостанція «Логос», церковні книжкові магазини. 

У роки його предстоятельства Церква зберігала величезний вплив у суспільному та політичному житті Кіпру, а також залишалася найбільшим землевласником на острові. У 2000 році Архієпископ Хризостом отримав важку травму голови, від якої так і не зміг оговтатися. У 2002 році в результаті медичного обстеження з'ясувалося, що ієрарх страждає хворобою Альцгеймера. В силу погіршення здоров'я Предстоятеля Кіпрської Православної Церкви і неможливості Його Блаженством далі виконувати свої обов'язки в травні 2006 року в Шамбезі (Швейцарія) було скликане засідання розширеного Священного Синоду Кіпрської Православної Церкви за участю Предстоятелів деяких Помісних Церков. На засіданні Архієпископський Престол був оголошений вакантним і розпочато процедуру підготовки до обрання нового Архієпископа. 

5 листопада 2006 Предстоятелем Кіпрської Церкви був обраний митрополит Пафскій, також носить чернече ім'я Хризостом (Хризостом II). Архієпископ на спокої Хризостом I помер 22 грудня 2007 року. Похований у храмі Благовіщення Пресвятої Богородиці в Паллуріотіссе (Нікосія). Освіта: 1952-1961 рр.. - Афінський університет (філософський і богословський факультети). Наукові праці, публікації: «Православ'я сьогодні і Кіпрська Церква».«Місіонерство кліру».«Спасительне служіння Церкви».


Архівне відео з архієпископом Кіпрським Хризостом І