середа, 26 грудня 2012 р.

Католикос-Патріарх Ілія II

Католикос-Патріарх Ілія II (груз. კათოლიკოს - პატრიარქი ილია II; в миру Іраклій Георгійович Гудушаурі-Шіолашвілі, груз. ირაკლი ღუდუშაური - შიოლაშვილი; 4 січня 1933, Орджонікідзе, Північно-Осетинська АТ, РРФСР) - єпископ Грузинської Православної Церкви; з 23 грудня 1977 Святійший і Блаженнійший Католикос-Патріарх всієї Грузії, Архієпископ Мцхетському і Тбіліський - предстоятель Грузинської Церкви. З 21 грудня 2010 року - Святіший і Блаженніший Католикос-Патріарх Грузії, Архієпископ Мцхета-Тбілісі і митрополит Піцунди і Цхум-Абхазеті. Георгій Шіолашвілі, батько Наталія (Нато) Кобаїдзе, мати Батьки - з Казбегського району: батько, Георгій Симонович Шіолашвілі, - з села Сно; мати, Наталя Йосипівна Кобаїдзе - з села Сіоні. Прізвище Гудушаурі є давнім грузинської прізвищем. За переказами, під час однієї з битв якийсь Сно проявив хоробрість і тим самим привернув до себе увагу Вахтанга Горгасалі. За хоробрість Вахтанг хрестив сина ім'ям Сно і побудував на його честь фортецю. 

У 1927 році вони переїхали до Владикавказа. Був четвертою дитиною в сім'ї. Новонароджений був хрещений в день свята Різдва Христового в грузинському храмі; наречено Іраклієм на честь грузинського царя Іраклія II.У 1952 році закінчив російську середню школу № 22 міста Орджонікідзе і вступив у Московську духовну семінарію, яку закінчив у 1956 році, а потім продовжив навчання в Московській духовній академії. 16 квітня 1957, у віці 24 років, у храмі святого Олександра Невського в Тбілісі, з благословення Мелхиседека III студент II курсу духовної семінарії прийняв чернечий постриг з ім'ям Ілля на честь святого пророка Іллі. Постриг здійснив старець-єпископ Зиновій (Мажуга), тоді ж передбачив йому подальше патріарше служіння.


Два дні потому католікос-патріарх Мелхиседек висвятив його у сан ієродиякона в кафедральному Сіонському Успенському соборі.10 травня 1959 патріархом Московським і всієї Русі Алексієм I висвячений у сан ієромонаха. 1960 року закінчив Московську духовну академію зі ступенем кандидата богослов'я за твір «Історія афонського Іверського монастиря». Після закінчення академії повернувся на батьківщину і був призначений кліриком кафедрального собору міста Батумі. 1961 року возведений у сан ігумена, а потім - архімандрита. 26 серпня 1963 хіротонісаний в єпископа Шемокмедского, вікарія католікоса-патріарха Єфрема II. 


Хіротонію здійснили Католикос-Патріарх Єфрем II у співслужінні митрополита Урбнісского Давида (Девдаріані), митрополита Кутаїський-Гаенатского Наума (Шавіанідзе), єпископа Сухумська-Абхазького Леоніда (Жванія) та єпископа Степанаванського Зиновія (Мажуги). З 1963 по 1972 рік - ректор Мцхетскому духовної семінарії, яка в той час була єдиною духовною школою в Грузії. 1967 року став єпископом Сухумі, з 1969 року - митрополит. Після смерті католікоса-патріарха Давида V 9 листопаді 1977 року, рішенням Святого Синоду був призначений Патріаршим Місцеблюстителем. 23 грудня 1977 був обраний Католикосом-Патріархом; інтронізація Іллі відбулася 25 грудня 1977 року. 

У 1978-1983 роки був президентом Всесвітньої ради церков. У 1997 році Грузинська Православна Церква вийшла з цієї організації. У патріаршество Іллі сталося масштабне відродження православ'я в Грузії в 1980-і роки. Починаючи з 1989 року неодноразово діяв як посередник між ворогуючими політичними сторонами. Виступав проти плану «грузинізаціі» вірменського пам'ятника в Тбілісі, а також, незважаючи на початок збройного конфлікту називав абхазів і осетин братами. 

6 листопада 2008 повідомлялося, що Католікоса-Патріарха в Німеччині була зроблена операція на серці в одній з клінік у зв'язку з серцевою недостатністю. 21 грудня 2010 рішенням Священного Синоду йому було передано управління Цхум-Абхазької єпархії.