субота, 1 грудня 2012 р.

Вселенський патріарх Варфоломій І

Архієпископ Константинополя, Нового Рима і Вселенський патріарх Варфоломій I (Деметріос Архонтоніс) народився в 1940 році в селі Агіої Теодорої - на острові Імврос (Туреччина). Навчався в Константинополі, потім у відомій богословській школі Халки, після закінчення якої став дияконом під іменем Варфоломій. Потім служив у турецькій армії, а в 1963 році продовжив навчання у Папському Східному інституті Григоріанського римського університету. Тема його дисертації - канонічне право Православної Церкви. Згодом у навчальних закладах Швейцарії та Німеччини Варфоломій продовжив спеціалізуватися у церковному праві.

Після повернення до Константинополя Варфоломія призначили на посаду помічника декана Теологічної школи в Халки, де в 1969 році його висвятили на священика. У 1973 році він став єпископом Константинопольської архієпископії. Невдовзі Варфоломій отримав сан митрополита Халкедонського і став найближчим помічником Вселенського патріарха Димитріоса. Після смерті Димитріоса у 1991 році Варфоломія обрали Вселенським патріархом.

Після обрання новий Патріарх здійснив ряд закордонних візитів, зустрічаючись з впливовими політичними діячами багатьох країн. Виступав на конференціях ООН, сесіях ЮНЕСКО, Європейського парламенту, Конгресу США, парламентів Греції, Польщі. Також Патріарх відомий своїм внеском у врегулювання військових конфліктів на території колишньої Югославії.

Патріарх Варфоломій послідовно виступає за релігійну свободу і права людини. За ініціативи Патріарха проведено багато міжнародних конференцій, присвячених питанням міжцерковного і міжконфесійного діалогу. Патріарх Варфоломій докладає особистих зусиль для поліпшення відносин між католиками, мусульманами, іудеями і православними в усьому світі. У діяльності Патріарха Варфоломія значне місце також належить питанням захисту навколишнього середовища.

Патріарх володіє грецькою, турецькою, італійською, французькою, німецькою, англійською мовами, а також латиною та давньогрецькою. Написав і видав багато друкованих праць. Є почесним доктором більше 30 провідних університетів світу.