неділя, 30 грудня 2012 р.

"Православне сповідання віри" Св.Петра Могили

Завдяки ревності Петра Могили в Києві в 1640 року відбувся помісний собор Української Православної Церкви на суто православних засадах. На ньому був визнаний катехізис, відомий під назвою "Православне сповідання віри" Петра Могили, переданий потім на розгляд Константинопольському патріарху, який в свою чергу направив його на Ясський собор у Молдові 1643 року. Виправлений тоді Катехізис, або "Православне сповідання віри" було надіслано всім східним патріархам і визнано сповіданням віри всієї Православної Церкви. 

Уперше "Православне сповідання" надрукували грецькою мовою в Амстердамі 1662 року. За життя Петра Могили у скороченому вигляді польською і українською мовами. Короткий, або Малий катехізис було видано у друкарні Києво-Печерської лаври у 1645 році. Цей же Катехізис Петра Могили у перекладі церковнослов'янською мовою видали у 1649 році в Москві, а в 1685 році, за благословенням патріарха Іоакима, було надруковано слов'янський переклад амстердамського видання "Православного сповідання". "Православне сповідання віри" Петра Могили стало символічною книгою Православної Церкви. 

У переговорах з католиками Петро Могила не робив поступок: у своїх богословських працях він послідовно відстоював віровчення Православної Церкви. Одним із основних його творів було "Православне сповідання віри", який ще називають Великим катехізисом. Цей справді монументальний богословський твір, який викладав православне віровчення, у 1643 році схвалили чотири східних патріархи: Константинопольський Парфеній, Александрійський Іоаникій, Антіохійський Макарій та Єрусалимський Паїсій. 

Пізніше "Православне сповідання" прийняв і Московський патріарх. Греки, учасники Ясського собору, не схвалювали виступів українських богословів, бо вони говорили як учителі на соборі. Тому греки з досадою казали: "Не Русь повинна вчити нас віри". Але коли ознайомилися з "Православним сповіданням віри", то визнали його глибину. У 1644 році Петро Могила надрукував книгу "Літос", в якій спростував наклепи на Православну Церкву і підкреслив різницю між її догматами та обрядами з католицькими.