Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

середа, 19 грудня 2012 р.

Святий мученик Миколай Караманос

Благочестивий мирянин Микола жив у XVII столітті в Смирні. Одного разу під час сварки він люто вигукнув, що швидше готовий стати турком (мусульманином), ніж поступитися своїм. Почувши такі слова, присутні при цьому турки негайно повели його до судді, вимагаючи від нього виконання обіцянки. Однак Микола, прийшовши в себе, твердо заявив: «Не доведи Боже, щоб я колись відрікся від мого Господа Ісуса Христа - істинного Бога, що прийде судити живих і мертвих!» 

Розгніваний суддя велів піддати Миколи биттю батогами та іншим катуванням, але мученик стійко продовжував сповідувати віру Христову, незважаючи навіть на стогони і благання матері і дружини. Після тридцяти шести днів тортур мученика Миколу повісили 19 березня 1657 року. До самого кінця мужній раб Христовий зміцнював одновірців - християн Смірни - в батьківською вірі, викликаючи захоплення своєю стійкістю у вірі навіть іноземців-латинян, що у перебували в той час у місті. Деякі мореплавці з їх числа виловили тіло святого Миколая, кинуте в море, і перевезли його в Європу. 

Святий мученик Миколай Караманос
Св. Миколай особливо шанується серед греків – у Константинополі та в Елладській Церкві.  У Місяцеслов Російської Православної Церкви його ім’я не включене. Джерела, що дійшли до нас називають його просто св. Миколаєм, або тільки «Караманос», або «Караманос Касетті». Можливо, він мав прізвище італійського походження, яке носив поряд зі своїм грецьким прізвищем. Прізвища італійського походження зустрічаються у греків нерідко, оскільки багато грецьких островів довгі роки були у володінні венеціанців, та й в Смирні у них був великий вплив на громаду. Пам'ять Миколая Караманоса, як і Святителя Миколая Чудотворця - 19 грудня.