Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

пʼятниця, 18 січня 2013 р.

Ъ: УПЦ КП виносить питання автокефалії на 8-й собор


Українська православна церква Київського патріархату має намір вийти на вселенський рівень у своїй боротьбі за автокефалію церкви, пише Коммерсантъ-Украина. Такі зміни церкви можуть відбутися після звернення Філарета Денисенка, в якому він просить глав церков винести питання про автокефалію на Вселенський собор. При цьому в УПЦ МП вважають, що таке питання ставити не можна, оскільки Філарета піддали анафемі.

Варто зазначити, що останній Вселенський собор проводився в далекому 787 році. Патріарх Філарет (Денисенко) впевнений, що УПЦ КП заслуговує на автокефалію, оскільки "представляє близько 15 млн православних віруючих в Україні, об'єднаних в більш ніж 4,5 тис громад, очолюваних 40 архієреями".

"Ми твердо переконані, що вирішення питання про автокефалію неможливе без урахування позиції церков, що претендують зараз на визнання власної автокефалії. Це суперечить соборним традиціям православної церкви, самому Священному Писанню, яке закликає вислухати сторони, перш ніж виносити судження", - зазначив у посланні Предстоятель.

Предстоятелі Помісних Православних Церков
Водночас, експерти прогнозують проведення собору вже в цьому році, однак спрогнозувати реакцію присутніх на рішення Київського патріархату буде важко. "Питання українського православ'я дійсно є актуальним для світового православ'я, тому патріарх Філарет правильно робить, граючи на випередження. Адже ніхто, крім нього, питання про українську автокефалію не підніме. Ця позиція краща за ту, що була у УПЦ КП кілька років тому, коли Філарет заявляв, що після проголошення УПЦ КП ця церква є самодостатньою і не потребує жодного визнання ... Водночас, Вселенському патріарху Варфоломію I вигідна не автокефалія української церкви, а її приєднання до Константинопольського патріархату", - заявив доктор філософських наук Юрій Чорноморець.

Однак в УПЦ МП запевнили, що про таке питання не може йтися. "Жоден глава помісної церкви не буде вступати в переговори з будь-яких церковних питань з так званим Київським патріархатом, оскільки його голова перебуває за рамками церковного спілкування і підданий анафемі. В історії світового православ'я існували канонічні аномалії, але всі вони виникали на фоні складної історичної ситуації. Філарет же пішов на розкол заради особистої влади, тому говорити про якесь визнання УПЦ КП не доводиться. Єдине, що з ним можна обговорювати, - це питання його особистого покаяння", - обурився секретар відділу зовнішніх церковних зв'язків РПЦ з міжправославних відносин протоієрей Ігор Якимчук.