Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

вівторок, 22 січня 2013 р.

Відомому професору-богослову в РПЦ затулили рота

Патріарх РПЦ МП Кирил (Гундяєв) заборонив спілкуватися з представниками ЗМІ професору Санкт-Петербурзької духовної академії протоієрею Георгію Митрофанову, стверджує газета "Нові вісті". Митрофанов в свій час закликав РПЦ виступити за звільнення учасниць групи Pussy Riot. У прес-службі патріарха заявили, що офіційної заборони не існує, проте було зауважено,  що з багатьма висловлюваннями Георгія Митрофанова у церковному середовищі не згодні. Тим часом факт заборони, який набрав чинності ще з листопада минулого року, в бесіді з "Новими вістями" визнав сам протоієрей, відмовившись, щоправда, від подальших розмов на цю тему. У прес-службі предстоятеля РПЦ припустили, що "така рекомендація поступила від патріарха в приватній бесіді". Існування заборони підтвердив професор Московської духовної академії протодиякон Андрій Кураєв, який також не захотів розмовляти далі з цього приводу, пославшись на "неетичність". 

Світло на практику обмежень у спілкуванні з пресою для священнослужителів пролив колишній керівник прес-служби патріарха, а нині настоятель храму Святого Василія Великого в селі Зайцеве Московської області протоієрей Володимир Вигилянський. За його словами, патріарх на єпархіальних зборах кілька разів говорив про те, що деякі священнослужителі не вміють грамотно спілкуватися з журналістами: мовляв, "якщо не вмієш правильно захищати інтереси Церкви, краще відмовитися від інтерв'ю", так як "інакше тебе неправильно зрозуміють, і ти заплутаєш читачів або глядачів, даючи якісь коментарі по наївності, недогляду або незнанню, які можуть ввести в спокусу віруючих людей ". 

Вигилянський стверджує, що "ніяких загальних заборон на інтерв'ю у Церкві немає, є лише окремі випадки". Відомі випадки, розповів він, коли священнослужителі вели блоги, в яких "занадто відверто і некоректно розповідали про внутрішньоцерковні справи", після чого "їм рекомендували закрити блоги", і вони "виконували послух і переставали виступати зі своїми заявами". Вигилянський також підтвердив, що з висловлюваннями Георгія Митрофанова "не завжди згоден" і що "він дійсно іноді занадто відверто розповідає про ті події, які відбуваються всередині Церкви", тоді як "є якісь внутрішні проблеми, які не слід виносити на суд широкої громадськості ". 

Професор Санкт-Петербурзької духовної академії протоієрей Георгій Митрофанов
Нагадаємо, що випадок з протоієреєм Георгієм Митрофановим - це за останній час вже третій факт накладення санкцій на представників духовенства РПЦ, помічених у якихось "відхиленнях" від офіційної лінії Церкви. До речі, про попередні два випадки написала напередодні французька газета Le Figaro, яка відзначила, що РПЦ займається "чисткою" своїх рядів. Мова йде про колишнього настоятеля Петропавлівського храму в селі Павлівське Домодєдовського району Московської області Димитрія Свердлова та колишньому настоятеля Стрітенського храму в селі Заостровье Архангельської області Іоану Привалову. 

Першого заборонили в служінні на 5 років, а другого, як уже повідомлялося, перевели під "особливе пастирське піклування" настоятеля собору в столиці регіону Архангельську з метою добитися від нього "принесення покаяння в церковних нововведеннях" і "ломки всього ладу парафіяльного життя". Димитрій Свердлов був покараний за необачну критику фальсифікації на парламентських виборах в грудні 2011 року і за публічне вибачення перед учасницями гурту Pussy Riot за "шалену ненависть", що обрушилася на них з боку деяких віруючих, відзначає газета. 

Іоана Привалова звинуватили в єресі і сектантстві за спроби популяризації богослужіння російською мовою. Цей священик належить до Преображенської співдружності малих православних братств, яке, за твердженням церковного начальства, вороже ставиться до тих, хто не поділяє його принципи. Однак багато парафіяни вважають його аж ніяк не єретиком, а дуже гуманним священиком, відкритим для світу, відзначає автор публікації в Le Figaro. Як підкреслила газета, навіть це відносно м'яке покарання викликало настільки негативну реакцію серед православних Архангельська, що Церква була змушена відправити туди своїх представників, щоб загасити пожежу. 

Автор публікації нагадав також слова патріарха Кирила, який засудив "групи церковних лібералів і консерваторів, які шукають не Істину, не правду Божу, а спосіб як болючіше вколоти, гостріше вразити один одного". Тим часом, як пише Le Figaro, глава РПЦ уже давно вибрав свій табір. На думку головного редактора порталу Credo.ru Олександра Солдатова, якого цитує видання, подібні методи усунення нагадують радянські. "Сьогодні Кирило поставив собі за мету не робити нічого, що може перешкодити Путіну", - цитує газета слова Солдатова.

Про це пише сьогодні newsru.com