Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

пʼятниця, 11 січня 2013 р.

Патріарх Ілія : "Свобода Церкви залежить від держави"


Свобода Церкви великою мірою залежить від свободи держави: таку думку висловив Католікос-Патріарх всієї Грузії Ілія ІІ під час своєї проповіді до пастви. Згідно слів Патріарха, гармонія "свободи - відповідальності" порушилася після трагічного для грузинського народу приходу до влади атеїстичної партії у 1918 році.  Навіть, незважаючи на те, що 19 листопада 1943 року Синод РПЦ офіційно визнав автокефалію Грузинської Православної Церкви, її переслідування відбувалося і в повоєнні роки й десятиліття. А породженням цього і став надмірний - аж до егоїстичності - індивідуалізм.

З приходом свободи віросповідання та відродження, зі здобуттям незалежності, Церкви в Грузії, народ в більшості втрачає відчуття контакту з Богом. Особливо в часі свят відчувається превалювання суто земного, зовнішнього їх відзначення: замість виокремлення цього дня як дня для духовності. На думку Патріарха, «грузини корінним чином змінили свій традиційний стиль життя. Місце загальних цінностей зайняли виключно особисті. Замість них у людей домінують лише думки про свою земельну ділянку та сім’ю».

«Наш гріх ще і в тому, що ми добре не знаємо і свого минулого, своєї історії: а, між іншим, це знання допомагає нам не відірватися від нашого коріння, пізнавати себе і усвідомлювати ціль, мету життя», - резюмував Ілія ІІ.

Для пересічного українця могли б ці слова бути далекими, якби аналогічних проблем не було і в нашому суспільстві. Для побудови майбутнього слід враховувати уроки минулого. А для побудови щасливого майбутнього - слід повернутися лицем до істинних християнських цінностей. Релігійність багато в чому звелася до, переважно, зовнішнього ритуалізму - без якісної зміни системи цінностей, мети і стилю життя. Відзначення свят у більшості людей носить характер культу їжі та напоїв. Людина, яка постійно звернена лицем до тимчасового, може виявитися не готовою до спасіння у вічності.

Варто також зауважити, що сьогодні Глава УПЦ КП відстоює подібну до грузинського Патріарха позицію кажучи, що у незалежній Україні повинна бути і своя незалежна (Помісна) Церква.

Тарас Єресман для християнського порталу "Кіріос"