Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

вівторок, 8 січня 2013 р.

Богослужіння у храмі Чехословацької церкви гуситської

Як повідомляє кореспондент видання "Помісна Церква" у Празі, Блаженнійший Христофор, архієпископ Празький, митрополит Православної церкви чеських земель і Словаччини, відслужив різдвяну всенічну у храмі святого Миколая на Староміській площі в Празі. Храм святого Миколая на протязі року використовується виключно для богослужінь гуситської церкви і для концертів. Лише на Великдень і на Різдво за юліанським календарем в храмі буває православне богослужіння. Різдвяне богослужіння у храмі святого Миколая має особливо святкову атмосферу, тому що на Староміській площі поряд з храмом і міською ратушею щорічно встановлюється головна ялинка країни. 

Хоч в Чехії Різдво святкують в грудні, ялинка звичайно залишається на площі аж до 6 січня. На різдвяне богослужіння в храм святого Миколая приходять переважно росіяни, серби, грузини і православні українці. Бо православні греки, болгари, румуни й самі чехи святкують Різдво 25 грудня і мають в цей день богослужіння в кафедральному православному храмі святих Кирила і Мефодія.


Блаженнійший митрополит Христофор у проповіді наголосив, що в цей день різні народи зібралися на різдвяну молитву в храмі, як одна сім'я. Особливо подякував за привітання з Різдвом патріархам Московському і Єрусалимському. Традиція святкових богослужінь в храмі святого Миколая на Староміській площі в Празі є згадкою про факт, що цей першопочатково католицький храм став в 1874 році першим православним храмом в Празі. 

За довгу історію храму з 1223 року, перебудованого у XVIII столітті в стилі бароко, багато разів мінялися його власники і способи використання. На фотографії поряд з владикою видно у вівтарі прапор з традиційними гуситськими атрибутами — чашею і гаслом “Правда перемагає!”.