Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

середа, 30 січня 2013 р.

30 cічня: Преподобного Антонія Нового

Час народження преподобного Антонія точно не відомий. Останні археологічні знахідки показують, що прп. Антоній Новий жив до XII в., А не в XIV-XV ст., як думали раніше. Він походив з благочестивої і багатої родини, що жила в македонському місті Верії. Запалившись стремліннями до подвижницького життя, він ще в ранній юності залишив безплідні задоволення цього світу і став монахом у Піерійському монастирі, який в той час надзвичайно процвітав. Монастир Святого Іоанна Предтечі був головним в цілій групі монастирів, які згодом стали називатися Верійським скитом. Тут просіяли свт. Григорій Палама, прп. Афанасій Метеорський, прп. Никанор і прп. Діонісій Олімпійський. Незабаром преподобний Антоній став прикладом для братії в усіх чернечих чеснотах. 

Бажаючи вести усамітнене життя, він отримав благословення настоятеля віддалитися в важкодоступну печеру біля берегів річки Аліакмон. Там він прожив п'ятдесят років в повній невідомості, харчуючись тільки травами, що росли навколо. Про подвижника знав лише один священик, який час від часу приносив йому Святе Причастя. Подібно своєму славному святому покровителю, мужньому преподобному Антонію Великому, Антоній Новий протягом багатьох років відбивав диявольські напади. Біси являлися йому у вельми страшних обличчях, а іноді, бажаючи змусити святого покинути житло і перервати невпинну молитву, внушали, ніби річка починає розливатися і ось-ось затопить печеру. Так преподобний прожив до дев'яноста років і мирно відійшов до Господа в своїй печері. 

Через деякий час повз цього місця проходили мисливці. Їх собаки стали гавкати, і мисливці побачили за листям, там, де була печера, людську руку, яка робила їм знаки. Вони пішли туди, розкопали вхід до печери і всередині знайшли нетлінні мощі подвижника. Про це дали знати єпископу Верії, який негайно з'явився вшанувати святого в супроводі численних віруючих. Тим часом мешканці Пієрії та Верії стали сперечатися, кому з них дістанеться честь взяти святі мощі. Щоб вирішити суперечку, єпископ велів покласти тіло святого на віз, запряжений двома биками, як колись Ковчег Завіту (пор.: 1 Цар. 6), і надати бикам йти туди, куди приведе їх Божественне Провидіння. Упряжка без коливань попрямувала до Верії і зупинилася перед рідним домом святого. Згодом на цьому місці збудували велику церкву на його честь. 

Прп. Антоній шанується в Грецькій Церкві щороку 30 січня. У Місяцеслов Руської Православної Церкви дана пам'ять не включена.