неділя, 6 січня 2013 р.

6 січня - Святої Преподобномучениці Євгенії

Преподобномучениця Євгенія, родом римлянка, жила в Александрії, куди її батько, Филип, був посланий імператором Коммодом (180-192) в якості намісника Єгипту. Євгенія отримала прекрасну освіту і відрізнялася доброю вдачею та красою. Багато знатні юнаки домагалися її руки, але одружуватися вона не хотіла. Познайомившись з послань апостола Павла, вона всією душею поринула в християнство і таємно від батьків, у супроводі своїх двох рабів, Прота і Якинфа, переодягнувшись в чоловічий одяг, пішла в чоловічий монастир. Там вона зі своїми рабами і супутниками прийняла святе Хрещення від єпископа Юлія, якому було відкрито про неї в видінні, і він благословив її подвизатися в монастирі в образі ченця Євгенія. 

Своїми подвигами свята Євгенія здобула дар зцілення. Одного разу до неї за допомогою звернулася багата молода вдова Меланія. Побачивши юного ченця, ця жінка запалилася нечистою пристрастю, але будучи відкинута, вона вигадала наклеп про спробу насильства. Свята Євгенія постала на суд до правителя Єгипту, тобто до свого батька, і була змушена відкрити свою таємницю. Її рідні зраділи, знайшовши ту, яку довго оплакували. Через деякий час всі вони прийняли святе Хрещення. Але Филип, за доносом язичників, був зміщений з посади правителя. Олександрійські християни обрали його своїм єпископом. 

Новий правитель, побоюючись народного гніву, не став відкрито страчувати Филипа, а підіслав убивць. Під час відокремленої молитви єпископа йому були нанесені рани, від яких він через три дні помер мученицькою смертю. Овдовівши, Клавдія з дочкою і слугами виїхала в свій маєток, що знаходився в околицях Риму. Там Євгенія продовжувала чернече життя. Вона привела до Христа багатьох дів, а Клавдія влаштувала будинок для прочан і служила вдовам. 

По закінченні декількох спокійних років імператор Галієн (260-268) знову почав гоніння на християн, і багато хто з них знайшли притулок у святих Клавдії та Євгенії. У той час осиротіла молода римлянка із царського роду, Василла, почувши про християн і про святу Євгенію, захотіла зустрітися зі святою і написала їй листа. У відповідь святая Євгенія прислала своїх друзів і сподвижників, Прота і Якинфа, які просвітили Василлу, і вона прийняла святе Хрещення. 

Служниця Василли розповіла її нареченому Помпею, що його наречена стала християнкою, і Помпей поскаржився імператорові на християн, що проповідують безшлюбність. Залучена до відповіді, Василла відмовилася вступати з Помпеєм у шлюб, і за це її закололи мечем. Святих Прота і Якинфа потягли до ідольського храму для принесення жертви, але навряд вони вступили туди, ідол впав і розбився. Святі мученики Прот і Іакінф були обезголовлені. 

Святу Євгенію теж насильно привели в храм Діани, але не встигла вона ще ступити в нього, як все капище разом з ідолом зруйнувалося. Святу мученицю кинули в Тібр з каменем на шиї, але камінь розвалився, і вона залишилася неушкодженою. Неушкодженою залишилася вона і в вогні. Тоді її кинули в рів, де вона перебувала 10 днів. У цей час їй з'явився Сам Спаситель і сповістив, що вона увійде в Царство Небесне в день Різдва Христового. Коли в 262 році наступив це світле свято, кат умертвив святу мученицю мечем. Незабаром прийняла мученицький вінець і свята Клавдія. Преподобномучениці Євгенія попередила її про день смерті.