Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

вівторок, 15 січня 2013 р.

Віруючі захистили свої права в Європейському суді

Європейський суд з прав людини постановив, що співробітниця Британських авіаліній Надя Евейда постраждала від дискримінації з боку працедавця через її християнське віросповідання. Судді базованого в Страсбурзі ЄСПЛ дійшли висновку, що звільнення жінки з роботи порушувало її права відповідно до статті 9 Європейської конвенції з прав людини, яка гарантує право на свободу совісті й віросповідання і забороняє релігійну дискримінацію. Пані Евейда звернулася з позовом до Європейського суду по тому, як компанія заборонила їй носити хрестик на робочому місці - під час реєстрації авіапасажирів. Водночас судді у Страсбурзі постановили, що права трьох інших британських християн не були порушені. Архиєпископ Йоркський сказав після рішення Європейського суду з прав людини, що християни і вірні інших релігій "отримали свободу носити символи своєї віри без будь-якої дискримінації".

Інші британські позивачі, справи яких розглядали судді в Страсбурзі, - 57-річна медсестра Шерлі Чаплін, яку лікарі просили не носити ланцюжків із хрестиком на роботі; 51-річний Ґарі Макфарлейн, консультант зі шлюбних проблем, який відмовлявся консультувати одностатеві пари, і працівниця відділу реєстрації актів громадянського стану Ліліанн Ладель, якій виголосили дисциплінарне стягнення за відмову проводити церемонії для одностатевих пар.

Рішення суду: і так, і ні

Всі четверо британців удома програли слухання їхніх справ про дискримінацію на робочому місці і подали окремі позови до суду в Страсбурзі. Однак Європейський суд з прав людини об'єднав їхні справи в одне провадження. 60-річна пані Евейда, мешканка південно-західного Лондона, належить до коптської християнської церкви. У 2006 році її працедавець - Британські Авіалінії - попросив не носити поверх одягу хрестик з білого золота. Хоча пані Евейда програла слухання про незаконне звільнення, однак згодом компанія British Airways змінила вимоги до вигляду своїх працівників, дозволивши носити символи віри - включно з хрестиками.

Пані Ладель, яка була покарана дисциплінарним стягненням за відмову реєструвати цивільне партнерство одностатевого подружжя, стверджувала, що серед її колег були охочі зробити це замість неї.


Пан Макфарлейн, базований у Брістолі психотерапевт, був звільнений з роботи у 2008 році за те, що під час курсів підвищення кваліфікації заявив про свої застереження в разі, якби йому довелося обговорювати сексуальні проблеми подружжя геїв. Він сказав BBC News, що жалкує з приводу рішення ЄСПЛ і обговорює подальші дії зі своїми адвокатами.

Пані Чаплін з міста Ексетер була переведена на секретарську посаду після того, як відмовилася зняти хрестик, який отримала на церемонії конфірмації 30 років тому.

Християни - нарівні з іншими

У заяві після присуду ЄСПЛ Архиєпископ Йоркський стверджує, що християни, як і вірні інших релігій отримали змогу без страху показувати символі своєї віри.

"Християни не зобов'язані носити хрестик, але за бажання повинні вільно показувати свою любов і віру в Ісуса Христа", - сказано в заяві архиєпископа.

За словами оглядача ВВС з релігійних питань Роберта Піґотта, присуд Європейського суду дасть свободу працедавцям визначати політику на власний розсуд - особливо в питанні геїв.

"Це поразка для традиційних християн, які програли багато справ у британських судах, наполягаючи на праві працювати згідно з приписами їхньої віри і з дотриманням їхніх релігійних переконань", - каже Роберт Піґотт.