Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

середа, 30 січня 2013 р.

Сьогодні в Москві збереться Синод РПЦ

Сьогодні в Москві під головуванням патріарха Московського і всієї Русі Кирила відкривається перше в цьому році засідання Священного синоду Російської Православної Церкви. Священноначаліє РПЦ обговорить програму і регламент роботи майбутнього в лютому Архієрейського собору. "Це засідання буде приурочено до прийдешнього Архієрейського собору, оскільки, згідно зі статутом, Священний синод несе відповідальність за підготовку собору. Напередодні відкриття собору завжди збирається засідання синоду для того, щоб запропонувати на затвердження собору регламент, порядок денний і програму роботи цього вищого органу ієрархічного управління Російською церквою ", - повідомив РІА" Новости " глава патріаршої прес-служби диякон Олександр Волков. 

Він зазначив, що третина членів Архієрейського собору, який пройде в Москві 2-5 лютого, - єпископи, обрані в останні чотири роки управління Руською церквою патріарха Кирила. На попередньому засіданні, 25-26 грудня 2012 року, синод РПЦ утворив нові єпархії на Північному Кавказі і в Тамбовської області, прийняв концепцію реабілітації наркозалежних, створив міжвідомчу координаційну групу з викладання теології у вузах і церковно-громадська рада з увічнення пам'яті новомучеників і сповідників російських , які постраждали за віру в роки радянської влади. Тоді ж синод ухвалив передати на розгляд майбутнього Архієрейського собору проект положення про обрання патріарха Московського і всієї Русі в чотирьох варіантах і документи, що стосуються позиції РПЦ щодо реформи сімейного права, ювенальної юстиції, екології, технологій обліку та обробки персональних даних. 

Згідно зі статутом РПЦ, вищими органами церковної влади та управління є Помісний собор (за участю мирян), Архієрейський собор і Священний синод на чолі з патріархом. Синод управляє Церквою в період між Архієрейськими соборами ( що відбуваються, як правило, раз на кілька років). У міжсоборний період саме синод приймає найважливіші рішення, що стосуються церковного та суспільного життя, і через патріарха представляє собору звіт про свою діяльність. Засідання синоду скликаються патріархом (або місцеблюстителем) кілька разів на рік. Синод складається з голови - Патріарха (або місцеблюстителя), ряду постійних і тимчасових членів. 

Постійними членами Синоду є п'ять архієреїв по кафедрі: митрополити Київський і всієї України Володимир (Сабодан), Санкт-Петербурзький і Ладозький - Володимир (Котляров), Крутицький і Коломенський - Ювеналій (Поярков), Мінський і Слуцький - Філарет (Вахромєєв), Кишинівський і всієї Молдови - Володимир (Кантарян). Ще два ієрархи є постійними членами синоду за посадою: керуючий справами Московської патріархії - митрополит Саранський і Мордовський Варсонофій і голова Відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського Патріархату - митрополит Волоколамський Іларіон. 

У майбутньому засіданні, що продовжує зимову сесію синоду, повинні взяти участь ті ж архієреї, що і в грудні. Крім відомих постійних членів синоду, це митрополит Астанайський і Казахстанський Олександр, митрополит Омський і Таврійський Володимир, митрополит Пензенський і Ніжньоломовский Веніамін, архієпископ Хустський і Виноградівський Марк, архієпископ Мурманський і Мончегорский Симон, єпископ Тираспольський і Дубосарський Сава. 

Як свідчить статут, "справи в Священному синоді вирішуються загальною згодою всіх що беруть участь у засіданні членів або більшістю голосів", "при рівності голосів голос голови є вирішальним". У виняткових випадках кворум синоду складають дві третини його членів.