Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

пʼятниця, 25 січня 2013 р.

Кирило проти Філарета : Вселенські суперечки


Глава Російської православної церкви патріарх Кирило виступив проти проведення найближчим часом Вселенського собору. В Українській православній церкві Київського патріархату вважають, що ця заява стала відповіддю на недавній лист предстоятеля УПЦ КП Філарета головам помісних церков з проханням розглянути на соборі питання автокефалії Київського патріархату. На думку експертів, тепер патріарх Кирило спробує затягнути підготовку до собору, пише "Коммерсант-Украина".

Заяву про недоцільність проведення найближчим часом Вселенського собору Кирило зробив в Москві під час зустрічі з католікосом-патріархом всія Грузії Іллею II. Предстоятелі Російської і Грузинської православних церков зійшлися в думці, що немає сенсу проводити собор, поки не буде досягнута згода глав помісних церков по всіх конфліктних питаннях.

"РПЦ разом з іншими православними церквами буде рухатися шляхом зміцнення православної єдності, але з певною обачністю, щоб поспішні спроби провести собор без належної підготовки не призвели до ускладнень в міжправославних відносинах. Ми глибоко переконані, що собор повинен готуватися таким чином, щоб сприяти зміцненню православної єдності, а не створювати нові лінії напруги у відносинах між церквами",- заявив патріарх Кирило.

Ілія II був лаконічний: "Ми прийшли до єдиної думки про те, що проводити собор немає сенсу, поки не будуть врегульовані всі питання, що стоять перед православними церквами".

Як зазначає видання, рішення патріарха Кирила послідувало за листом Філарета, опублікованим тиждень тому. У ньому глава УПЦ КП звернувся до голів помісних церков з проханням розглянути питання автокефалії української церкви на майбутньому Вселенському соборі.

У Київському патріархаті вважають, що заява патріарха Кирила безпосередньо пов'язана з питанням автокефалії української церкви. "Ясно, що ігнорувати аргументи, викладені в листі патріарха Філарета, дуже складно, і заява патріарха Кирила - пряме тому свідчення. Глава РПЦ розуміє, що якщо питання української автокефалії не буде вирішено, то собор закінчиться скандалом, оскільки або Москва, або Вселенський патріархат залишаться задоволені. Зараз знайти компроміс у питанні автокефалії УПЦ КП ці дві церкви не можуть",- вважає секретар Священного синоду УПЦ КП, архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій.

Прихильники РПЦ з такою постановкою питання категорично не згодні. "Українське питання важливе, але воно не може бути предметом розгляду Вселенського збору, оскільки Україна є канонічною територією Російської православної церкви, а УПЦ КП не визнана жодною вселенською церквою",- упевнений завідувач відділом зі зв'язків з РПЦ, російським світом і православною спільнотою Інституту країн СНД Кирило Фролов. На його думку, найближчим часом Вселенський патріархат ні за яких умов не погодиться визнати автокефалію УПЦ КП. "При Кирилі РПЦ стала настільки сильною і впливовою церквою, що проти її думки ніхто не піде",- упевнений Фролов.