Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

неділя, 3 лютого 2013 р.

Кирило розповів Собору про проблеми УПЦ

Як повідомляє репортер інтернет-проекту «Помісна Церква» з посиланням на Інформаційну службу Архієрейського Собору РПЦ, у Патріаршій доповіді на Архієрейському Соборі 2013 зазначається, що «сучасні взаємини Української Православної Церкви і влади України являють собою налагоджений конструктивний діалог». «З 2007 року у Верховній Раді України діє Представництво Української Православної Церкви, яка має статус синодального установи. Українська Православна Церква бере участь у розробці проектів нормативних актів з питань церковно-державних відносин», - зазначив Святіший Патріарх Кирил. 

Однією з проблем, вирішення яких Українська Православна Церква приділяє особливу увагу, додав Святіший Патріарх, є неможливість отримання Церквою як релігійним об'єднанням статусу юридичної особи. Згідно Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», статус юридичної особи можуть отримати релігійні громади, управління і центри, монастирі, братства, місіонерські товариства, духовні навчальні заклади. У той же час релігійні об'єднання, що включають в себе вищевказані організації, отримати статус юридичної особи не можуть. Внаслідок цього Українська Православна Церква, як релігійне об'єднання, не може виступати суб'єктом правовідносин у господарській, соціально-культурній та інших сферах, не може брати участь у майнових відносинах. 

 «Українська Православна Церква домагається від держави перегляду вказаних положень закону», - підкреслив Патріарх. Повідомивши, що прийнятий 16 жовтня 2012 Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» передбачає внесення поправок до Закону «Про свободу совісті та релігійні організації», Святіший Владика підкреслив: «Дані поправки ускладнюють порядок набуття релігійними організаціями статусу юридичної особи. Також в законі передбачається введення дозвільної системи для проведення публічних релігійних заходів (у тому числі богослужінь, хресних ходів і тому подібного). Крім того, зазначений закон надає цілій низці інстанцій: органам прокуратури, Міністерству культури та іншим відомствам, а також органам місцевого самоврядування, - право контролю над дотриманням законодавства про свободу совісті ». 

Кирило розповів Собору проблеми УПЦ

Українська Православна Церква підтримала звернення Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій до Президента України, в якому міститься критика згаданого закону. «У результаті в рамках діалогу держави з релігійними громадами розпочато процедуру розробки поправок в цей закон», - зазначив Святіший Патріарх Кирил. «Іншою проблемою церковно-державних відносин в Україні є повернення церковної власності», - сказав далі Святіший Владика. Українська Православна Церква закликає державу прийняти законодавчі акти для вирішення даної проблеми. Крім цього, з проблемою державного ліцензування та акредитації стикаються духовні навчальні заклади. Святіший Патріарх Кирил розповів, що Українською Православною Церквою підготовлені пропозиції по вирішенню проблеми, які потребують розгляду і підтримки з боку держави. «Варто також згадати, що релігійні організації в Україні не можуть засновувати навчальних закладів державного стандарту освіти - як середніх, так і вищих», - констатував доповідач. 

Передавши учасникам Архієрейського Собору зміст дискусій, які ведуться православною громадськістю України в зв'язку з низкою резонансних законодавчих ініціатив, Предстоятель Руської Церкви відзначив: «Прийнятий 2 жовтня 2012 Закон« Про Єдиний державний демографічному реєстрі та документах, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу або спеціальний статус », передбачає створення єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи, яка буде утримувати персональні та біометричні дані громадян України. У зв'язку з цим на адресу Української Православної Церкви надходять численні звернення віруючих з проханням не допустити введення в дію цього закону. Стурбованість громадян пов'язана з можливістю неконтрольованого втручання в їх особисте життя ». 

«Незважаючи на те, що стаття 16 вказаного закону передбачає оформлення документів, що засвідчують особу, в альтернативній формі, в ньому не прописаний порядок відмови від занесення персональних даних на безконтактні електронні носії, - продовжив Патріарх. - У зв'язку з цим 10 жовтня 2012 Блаженніший Митрополит Володимир звернувся до Президента України Віктора Януковича з проханням накласти на згаданий закон вето ». «Прохання Блаженнішого владики, підтримана багатьма представниками громадськості, була задоволена, і закон за дорученням Президента було скориговано, що призвело до закріплення гарантій можливості відмови від електронних документів», - закінчив Святіший Патріарх Кирил.