Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

вівторок, 19 лютого 2013 р.

Вселенський Патріарх розповів про утиски та проблеми

Як повідомляє репортер інтернет-проекту "Помісна Церква" з посиланням на грецькі ЗМІ, у своєму новому інтерв'ю турецькій газеті «Мілет» Вселенський Патріарх Варфоломій торкнувся теми гонінь на константинопольських греків і підкреслив, що для того, щоб вони повернулися, їм необхідно дати певні права та гарантії. Він також відзначив той факт, що «через кризу в Греції греки хочуть селитися в Туреччині».

«Греки хочуть тут селитися» - такий заголовок першої сторінки турецької газети, де було опубліковано інтерв'ю Патріарха Варфоломія. «У Константинополі проживало сто двадцять тисяч греків. Чому ж вони поїхали. Ні з того, ні з сього кинули рідні домівки і вирушили в іншу країну? На те були вагомі причини, що вони поїхали в масовому порядку », - говорить Його Святість і підкреслює, що для того, щоб вони повернулися «їм потрібно дати громадянство». Але цього не достатньо. Їх будинки були продані або стали об'єктом захоплення. 

«Повинні бути дані гарантії», - продовжує Патріарх Варфоломій, і задається питанням: «Що буде у разі повторення погромів 1955 або висилки дванадцяти тисяч греків у 1964 році?» Предстоятель Вселенської Церкви говорить про те, що «враховуючи факт кризи в Греції, є ті, хто хочуть повернутися. Деякі вже це зробили. І це не тільки жителі Константинополя. Вони шукають роботу. Серед них вчені і студенти. Вони вчать турецьку мову, люблять Константинополь і хочуть тут залишитися ». 

На питання про Кіпрської проблеми, Патріарх Варфоломій помітив, що «ми хочемо якнайшвидшого розв'язання Кіпрського питання. Це рана для нашої країни. Ми, як Патріархія, бажаємо, щоб був діалог. Відбулися вибори, і це може стати початком більш позитивної динаміки ». 

Інтерв'ю Патріарха Константинопольського Варфоломія опубліковано в двох частинах. У першій частині Патріарх торкнувся питання Богословської школи на острові Халки, зазначивши, що «ми прочитали в газеті « Хурьет» про те, що буде створено спеціальну комісію, але в ній немає представника Патріархії». «Неначе ми не є учасниками переговорів. Обговорюється питання школи, а Патріархія нічого про це не знає ». 

В іншому місці інтерв'ю він підкреслив: «Де ж права людини і Лозаннський договір? У ньому йдеться про те, що національні і релігійні меншини можуть на власні кошти відкривати школи з релігійним навчанням. Ми не хочемо відкривати нових шкіл, але бажаємо відновити роботу старої ». 

Світлина на згадку про розмову
Також Вселенський Патріарх висловився і щодо питання можливого перетворення храму Святої Софії Константинопольської в мечеть. «Більше тисячі років вона діяла як християнська церква. Якщо тут відновляться богослужіння, то необхідно, щоб це був християнський храм. Свята Софія будувалася як храм, а не як мечеть. А тому наше бажання таке - хай вона продовжує залишатися музеєм », - підкреслив Вселенський Патріарх в інтерв'ю. 

Предстоятель Константинопольської Православної Церкви розповів і про різні проблеми та труднощі, з якими стикається Вселенська Патріархія і греки, що проживають в Туреччині. Так Святіший Патріарх торкнувся питання, яке спливає час від часу, коли лідери іноземних держав відвідують Туреччину. Турецьке міністерство закордонних справ та інші офіційні особи намагаються не допустити, щоб високі іноземні гості відвідували резиденцію Вселенського Патріарха на Фанарі.

Під час розмови з журналісткою
Фото газети зі статтею