Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

середа, 27 лютого 2013 р.

Папою може стати чорний, бо й США "дозріли" до Обами

Завтра, в останній день зими, у Ватикані відбудеться безпрецедентна подія. 85-річний Папа Бенедикт ХVI, який очолює Римо-католицьку церкву з 2005 року, покине свій пост. Майже кожен його крок буде записаний на камеру телевізійного центру Ватикану. Кульмінацією дня буде момент, коли вже колишній Папа буде покидати Ватикан на вертольоті, прямуючи до тимчасового місця проживання в літній резиденції понтифіків Кастель-Гондольфо.

Бенедикт XVI отримає звання почесного Папи (pope emeritus) і продовжить носити біле одіяння. Однак, згідно ватиканської традиції, папське кільце Бенедикта XVI буде знищено.

Папа забере з собою в монастир особисті речі, подарунки, піаніно, котів і свої листи. Все інше, включаючи меблі, книги і документи, залишиться в Апостольському палаці у Ватикані. Допомагати в побуті Бенедикту будуть чотири жінки з католицького товариства ("черниці в цивільному"). З ним також залишиться його особистий секретар.

Але понтифік аж ніяк не відправляється в самітництво. Він буде здійснювати прогулянки по садах Ватикану, ходити в його храми. І, швидше за все, стане ще однією італійською пам'яткою, яка приваблюватиме туристів.

Гарний жест чи змова?

Тим часом у ЗМІ досі не вщухають пристрасті: чому Папа зважився на такий вчинок?  Це прояв мудрості або він став жертвою змови, церковних інтриг в коридорах Ватикану? Адже його попередник Іоанн Павло ІІ керував церквою в досить немічному стані і казав, що пап на пенсії не буває. 

За даними італійських ЗМІ, Бенедикт XVI вирішив залишити престол ще 17 грудня: приводом для цього нібито стало отримане ним досьє з інформацією про групу ватиканських кліриків-гомосексуалістів, через яких шантажисти впливали на внутрішньоцерковні рішення, пише La Repubblica.

У статті газети стверджується, що комісія з трьох кардиналів створена для того, щоб розібратися в скандалі з витоком секретних документів з канцелярії у Ватикані, завершила своє розслідування і представила його результати понтифіку - "два томи, майже 300 сторінок, в палітурці з червоної шкіри". Вивчивши цю доповідь, понтифік промовив: "Я старий, досить того, що я вже зробив".

Українські експерти зі скепсисом поставилися до версії італійських газетярів. На думку релігієзнавця Віктора Єленського, понтифік просто не зміг зробити те, що планував.

"Ті речі, які вийшли назовні, ще більше обмежили його здатність зробити те, що він задекларував у 2005 році, коли взяв ім'я Бенедикта Нурсійського. Ще на його очах Європа була бастіоном католицизму. Він хотів повернути Європу до церкви і не зміг цього зробити. Я думаю, це одна з тих причин, яка змусила його піти", - каже експерт. 

Політтехнолог Олег Медведєв, який також займається релігійно-конфесійної тематикою, вважає, що Папа зробив красивий шляхетний вчинок.

"По-перше, Папа в похилому віці. Напевно, йому стало важко робити роботу понтифіка. По-друге, папи теж живі люди і кожен з них теж хоче чимось запам'ятатися, зайняти своє місце в історії Католицької церкви. Мені здається, у Бенедикта ХVI це, мабуть, була єдина можливість залишити яскравий слід в історії, а не залишитися в тіні свого видатного попередника. Також ризикну припустити, що можливо, коли Папа обмірковував своє рішення, він брав до уваги і прецедент нашого Любомира Гузара", - каже Медведєв.

До речі, якраз вчора кардиналу Гузару виповнилося вісімдесят років. І він таким чином  втратив право на участь у конклаві (виборчому органі). Правила конклавів передбачають, що у виборах нового Папи Римського можуть взяти участь всі кардинали Римсько-католицької церкви у віці до 80 років: цим вимогам задовольняють 117 кардиналів-вибірників.

Чи прийде "чорний папа"?

Ось, власне, ми й підійшли до головного питання - виборів нового Папи. Треба сказати, Бенедикт XVI зробив усе можливе, щоб вибори його наступника не затягнулися надовго. Понтифік вніс зміну до регламенту, згідно з яким конклав зможе зібратися вже 10 березня.

Провідні італійські ЗМІ ще минулого тижня назвали основних кандидатів на пост Папи Римського. Серед них 64-річний кардинал і архієпископ Пітер Тарксон з Гани. Букмекерські контори вже ставлять на нього з урахуванням шансів 9/4. Так що цілком можливо, що Папою вперше стане чорношкірий.

Пітер Тарксон вже названий ім'ям Петра за народженням, що важливо для містиків, які очікують на те, що збудеться пророцтво, згідно з яким Папа на ім'я Пітер стане останнім і після цього настане кінець світу. (Хоча за традицією Папи ніколи не беруть собі ім'я першого єпископа Риму, але тут, можливо, буде виняток).

Але політичний аспект тут, мабуть, буде сильнішим від містики та усіляких пророцтв. Досвід обрання Барака Обами на вищий державний пост США не пройшов даремно. Чому б тепер людині з темною шкірою не встати на чолі Святого Престолу?

"Якщо Америка дозріла до "чорного" президента (хоча 150 років тому там ледь-ледь пройшла поправка про ліквідацію рабства), то все може бути, - міркує Олег Медведєв. - Все змінюється, і багато упереджень відходять у минуле. Сьогодні вже можна вважати дивовижним саме обговорення питання про колір шкіри Папи, його національності".

І нарешті, з кожним новим конклавом ймовірність обрання Папи з Африки чи Латинської Америки зростає.

Папою може стати чорний, бо й США "дозріли" до Обами
"Активне служіння католицьких місіонерів, особливо в Африці, поступово призвело до того, що виникла ймовірність обрання на конклаві "чорного "Папи", - зазначає відомий російський релігієзнавець, професор Катерина Елбакян.

А ось Віктор Єленський не ризикнув ворожити на ватиканській гущі. "Ви ж знаєте, що робляться ставки. Боюся, що якщо вам скажу, то програю великі гроші", - віджартувався він у розмові з ТСН.ua.

Зате він ризикнув зробити довгостроковий прогноз щодо подальших перспектив християнства. За його словами, церква зміщується на південь.

"Десь до 2030 року приблизно три чверті всіх католиків будуть жити в південній півкулі. Вже зараз на недільну месу в Манілі (столиця Філіппін - ред.) збирається більше людей, ніж в 6-7 європейських столицях разом узятих. І це трохи інше християнство, ніж те, яке ми бачимо в Західній Європі. На зміну трохи втомленому європейському християнству йде християнство, сповнене ентузіазмом... Християнство тих, хто не приймає компромісів, хто вірить в зцілення і чудеса. Буквально вірить в біблійні пророцтва", - прогнозує Єленський.

На думку експерта, це своєрідне християнство зустрінеться в південній півкулі з таким самим натхненним і експансивним ісламом. "І ця зустріч, напевно, визначить драму ХХІ сторіччя", - резюмує релігієзнавець.

Олена Яхно, 1+1