Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

середа, 27 лютого 2013 р.

Чи стануть українські єпископи росіянами по-паспорту?

На минулому тижні видання «Газета.ua» повідомило, що «Комісія уряду Російської Федерації підтримала проект закону про релігійні організації. У разі його ухвалення, засновником і членом російської релігійної громади не може бути іноземець». Коментуючи цю новину, голова Інформаційного управління Київської Патріархії (УПЦ КП) архієпископ Євстратій (Зоря) припустив, що після прийняття цього закону перед ієрархами Української Православної Церкви (Московського Патріархату) може бути висунута вимога прийняття російського громадянства. 

«Мені важко сказати, чи перейдуть на російське громадянство усі ієрархи Української православної церкви Московського патріархату, – каже архієпископ Євстратій. – …Однак, якщо в Росії будуть категоричними, то постане вимога перед українськими архієреями прийняти російське громадянство. Боюся, що значна частина українських ієрархів офіційно вимушені будуть обзавестися російськими паспортами». Більш того, речник УПЦ КП припускає, що вже сьогодні деякі ієрархи УПЦ (МП) мають в кишені російські паспорти. 

Однак інформація про те, що в Російській Федерації підготовлено новий закон про релігійні об’єднання, не має офіційного підтвердження. Як вдалося з’ясувати редакції порталу «Релігія в Україні», на Офіційному сайті уряду РФ є лише повідомлення про те, що 13 лютого 2013 року Комісія уряду РФ із законопроектної діяльності схвалила внесений Міністерством юстиції РФ проект Федерального закону «Про внесення змін в статтю 9 Федерального закону “Про свободу совісті та релігійні об’єднання”». 

Як пояснюється в офіційному повідомленні, цей законопроект передбачає, що засновниками релігійних організацій на території РФ не зможуть тепер виступати іноземні громадяни або особи без громадянства, по відношенню до яких у встановленому законодавством РФ порядку прийнято рішення про небажаність їх перебування (проживання) в РФ. Не зможуть бути засновниками релігійних організацій і ті, хто займалися легалізацією прибутків, отриманих злочинним шляхом, фінансуванням тероризму або були засуджені за екстремістську діяльність. На жаль, повний текст цього законопроекту не надруковано. Повідомляється лише, що найближчим часом очікується його прийняття урядом РФ. 

Портал «Релігія в Україні» звернувся за коментарем до Київської митрополії УПЦ з проханням пояснити, чи дійсно торкнеться новий російський закон ієрархів УПЦ, яка знаходиться в єдності з Московським Патріархатом? На наш запит голова інформаційно-аналітичної служби митрополії Володимир Бурега повідомив наступне: 

«Для мене цілком очевидно, що в публікації видання «Газета.ua» некоректно передано зміст законопроекту, який розроблено в Росії. По-перше, з доступних джерел видно, що цей законопроект забороняє бути засновниками релігійних організацій не всім загалом іноземцям, а лише тим, хто займався конкретними видами злочинної діяльності. 

По-друге, цей законопроект торкається лише релігійних організацій, які претендують на державну реєстрацію на території Російської Федерації. Тому він не має ніякого відношення до Української Православної Церкви. Релігійні громади, що входять до складу УПЦ, діють на території України і проходять державну реєстрацію в Україні у відповідності до чинного українського законодавства. Отже, припущення про те, що згідно з новим російським законом єпископат УПЦ буде змушений прийняти російське громадянство, не відповідає дійсності. 

Схоже, що речник УПЦ КП просто не розібрався в суті справи. На жаль, його заява, яка вже передрукована кількома українськими електронними виданнями, вводить громадськість в оману. Сподіваюсь, що він це зробив не навмисне». 

Цікаво, що 26 лютого вказана публікація видання «Газета.ua» була передрукована і на офіційному сайті УПЦ КП (за адресою) . Однак невдовзі її було знято з сайту. Мабуть, в УПЦ КП розуміють некоректність висловлених припущень.