Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

четвер, 7 лютого 2013 р.

Путіну подарували Луцьке Євангеліє XIV століття

Митрополит Луцький і Волинський УПЦ Ніфонт передав у четвер президентові Росії Володимиру Путіну унікальне факсимільне видання Луцького Євангелія XIV століття на знак вдячності за допомогу у будівництві храму. Процедура передачі відбулася в Російській державній бібліотеці, повідомляє власний кореспондент УКРІНФОРМу в РФ. «Волинська єпархія отримала в 2004 році частину коштів на фінансування спорудження кафедрального собору Усіх Святих у Луцьку. Дякую за надану фінансову допомогу і прошу на знак вдячності прийняти Луцьке Євангеліє», - зазначається в листі від імені митрополита Волинського Ніфонта. 

Унікальну книгу отримала для передачі представник бібліотеки Адміністрації президента РФ Наталія Гавриленко. Ще два екземпляри книги передано до Російської державної бібліотеки. Крім того, напередодні презентація Луцького Євангелія відбулась у духовних навчальних закладах Москви. За словами керівника прес-служби Волинської єпархії Валентина Марчука, надалі готується ознайомлення з унікальним виданням і європейської громадськості. Так, у березні заплановано захід в Італії (Флоренція, Рим, Барі, Венеція), а потім і в інших країнах. Наклад Євангелія становив 1000 екземплярів. 

Путіну подарували Луцьке Євангеліє XIV століття
Луцьке Євангеліє вважається однією з найдавніших східнослов'янських богослужебних книг - воно майже на два століття старше за Пересопницьке Євангеліє, на якому президент України складає присягу. Оригінал манускрипту зберігається в Російській державній бібліотеці. Час створення рукопису - XIV століття - безпомилково вгадується за зображеннями літер. У тексті пам'ятника відображено ряд фонетичних особливостей української мови, що, поза сумнівом, цікаво для фахівців-мовознавців, філологів, славістів та інших дослідників. 

Луцьке Євангеліє становть велику цінність не лише як витвір книжкового мистецтва, але і як джерело пізнання історії писемності, мови, літератури і духовної спадщини. Копію виготовлено на папері, що імітує пергамент, майстерно відтворено оправу. Сторінки передано в оригінальному вигляді, кольорі та без ретушування.