Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

четвер, 7 лютого 2013 р.

Звіт про діяльність Відділу Зовнішніх церковних зв’язків УПЦ за 2012 рік


2012 рік для УПЦ видався непростим. Повним подій він був також і у житті Держави, що, безумовно, мало відголосок у сфері церковно-державних відносин. Серед пам’ятних подій життя Церкви, безумовно, чільне місце посідає святкування 20-річчя проведення Харківського Архієрейського Собору та 20-річчя Предстоятельського служіння Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира. Також Україну вже вдруге відвідав Блаженніший Патріарх Святого Града Єрусалима і всієї Палестини Феофіл ІІІ.

І. Відзначення 20-річчя Харківського Архієрейського Собору та 20-річчя Предстоятельського служіння Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира

Постановою Священного Синоду УПЦ від 8 травня 2012 р. (журнал № 26) було затверджено план урочистостей, приурочених до святкування 20-річчя Харківського Архієрейського Собору та 20-річчя Предстоятельського служіння Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира.
 У рамках підготовки та організації відповідних заходів ВЗЦЗ УПЦ працював у вже традиційному руслі, відповідаючи за сегмент роботи із документами, ведення переговорів із відповідними державними структурами, а також тісно взаємодіяв зі Службою протоколу Київської Митрополії в питаннях забезпечення протокольної частини святкувань.

Хроніка подій

27 травня: з благословення Предстоятеля Української Православної Церкви у Благовіщенському кафедральному соборі міста Харкова було відправлено Божественну літургію з нагоди святкування 20-ї річниці історичного Харківського Архієрейського Собору Української Православної Церкви, яку, в співслужінні єпископату та духовенства УПЦ, очолив митрополит Сімферопольський і Кримський Лазар;

28 травня: в «Українському домі» трудами Київської духовної академії і семінарії було проведено конференцію, присвячену 20-річчю Харківського Архієрейського Собору та 20-річчю Предстоятельського служіння Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира, а також організовано пам’ятну виставку;

25 липня: у рамках святкування 20-річчя Предстоятельського служіння Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира та дня Хрещення Русі в Україну прибув Святіший Патріарх Московський і всієї Русі Кирил, а також представники майже усіх Православних Церков;
26 липня: відбулося засідання Священного Синоду Руської Православної Церкви;

27 липня: Святіший Патріарх Кирил очолив традиційний молебень на Володимирській гірці, після якого в Національному палаці культури та мистецтв «Україна» відбувся урочистий акт, присвячений 20-й річниці Предстоятельського служіння Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира. Увечері на площі перед Успенським собором Києво-Печерської Лаври було звершено святкову всеношну;

28 липня: у день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира Великого — Просвітителя і Хрестителя Київської Русі, на Соборній площі Києво-Печерської Лаври було звершено урочисту Божественну Літургію, у якій, окрім єпископату УПЦ та духовенства столиці, Святішому Патріарху Кирилу та Блаженнішому Митрополиту Київському і всієї України Володимиру співслужили представники братніх Православних Церков.

В урочистостях з нагоди 20-ліття Предстоятельського служіння Блаженнішого Митрополита Володимира на Київській кафедрі взяли участь представники 13 Помісних Православних Церков.

ІІ. Зв’язки з Помісними Православними Церквами

Візит Блаженнішого Патріарха Святого Града Єрусалима і всієї Палестини Феофіла ІІІ
На запрошення організаторів Міжнародної конференції «Назустріч змінам — роль релігії в сучасному світі. Віра в умовах демократії та світського суспільства» в Україні з 24 до 26 квітня перебував Блаженніший Патріарх Святого Града Єрусалима і всієї Палестини Феофіл ІІІ. У ході візиту, крім участі у вищезгаданому заході, Предстоятель Єрусалимської Церкви зустрівся з Блаженнішим Митрополитом Київським і всієї України Володимиром, із Президентом України В. Ф. Януковичем та був присутній на урочистому молебні в Києво-Печерській Лаврі, після якого тепло привітав український народ зі святою Христовою Пасхою та подав своє патріарше благословення.

III. Організація загальноцерковних заходів

Принесення Благодатного вогню в Україну

14 квітня, у Велику Суботу, офіційна делегація Української Православної Церкви на чолі з Головою ВЗЦЗ УПЦ архієпископом Бориспільським Антонієм доставила Благодатний вогонь з Єрусалима в Україну.

Принесення в Україну чудотворної Плащаниці Божої Матері

У відповідності з домовленістю Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира з Блаженнішим Патріархом Святого Града Єрусалима і всієї Палестини Феофілом ІІІ в Україні з 19 вересня до 26 листопада перебувала чудотворна Плащаниця Божої Матері (шанована ікона XIX ст.), яка зберігається в скиту Мала Гефсиманія м. Єрусалима. Принесення цієї святині відбулося за підтримки Інституту прав людини і запобігання екстремізму та ксенофобії (ІПЛЕКС), засновником якого є Народний депутат України О. Б. Фельдман. Обов’язки з підготовки та здійснення даного заходу, були покладені Блаженнішим Митрополитом Володимиром на Відділ зовнішніх церковних зв’язків і Службу протоколу Київської Митрополії.

За термін з 24 вересня до 16 листопада святиня відвідала більшість єпархій УПЦ, правлячі архієреї яких звернулись до Предстоятеля із проханням включити ввірену їхньому опікуванню єпархію до графіку перебування Плащаниці в межах України.

Принесення чесної глави святого великомученика і цілителя Пантелеймона

З благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира в зв’язку з відкриттям у Києві подвір’я Свято-Пантелеймонівського на Афоні монастиря, що розташовуватиметься при храмі святителя Михаїла, першого Митрополита Київського (вул. Шовковична, 39/1) у столиці перебувала чесна́ глава святого великомученика і цілителя Пантелеймона. Сектор відповідальності ВЗЦЗ при організації принесення цієї великої християнської святині полягав у веденні ділової переписки, налагодженні співробітництва з профільними державними установами та відомствами, координації заходу в рамках повноважень, наданні інформаційної підтримки.

ІV. Службові поїздки Голови та співробітників ВЗЦЗ УПЦ

ВЗЦЗ УПЦ організував поїздку Керуючого справами УПЦ архієпископа Бориспільського Антонія у Страсбург з нагоди святкування пам’яті святих мучениць Віри, Надії, Любові і Софії, мощі яких знаходяться в містечку Ешо поряд зі Страсбургом. Під час перебування делегації в Страсбурзі архієпископ Бориспільський Антоній мав ряд зустрічей у Раді Європи, а також відвідав Представництво України при Раді Європи.

V. Пастирське опікування українською православною діаспорою

За підтримки ВЗЦЗ УПЦ клірик Спасо-Преображенського ставропігійного собору на Теремках протоієрей Андрій Дудченко з 4 до 10 січня перебував у м. Мадрид, Іспанія, де звершив різдвяне богослужіння для місцевої української православної діаспори.

У пасхальний період співробітник ВЗЦЗ УПЦ протоієрей Захарій Керстюк відвідав м. Тріполі (Лівія), де звершив святкові богослужіння в храмі св. ап. Андрія Первозванного, розташованого на території Посольства України. Під час перебування в Лівії протоієрею Захарію вдалося зустрітись з групою полонених українців. Після прибуття в Україну отець Захарій 17 квітня зустрівся з їхніми родичами. З того часу священик періодично відвідує родичів наших співвітчизників, що перебувають у неволі на чужині.

24 серпня протоієрей Захарій Керстюк звершив молебень з нагоди Дня Незалежності України в українському Посольстві у Тегерані.

VI. Розвиток контактів з інославними конфесіями та представниками інших релігій

26 квітня Голова Відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ архієпископ Бориспільський Антоній зустрівся з журналістами провідних німецьких мас-медіа, а також представниками німецьких єпархій Католицької Церкви та католицької благодійної організації «Renovabis».

22 травня Керуючий справами Української Православної Церкви архієпископ Бориспільський Антоній відповідно до клопотання Апостольської Нунціатури в Україні зустрівся з президентом Папської Ради Соціальної Комунікації Римсько-Католицької Церкви архієпископом Клаудіо Марія Челлі, який перебував в Україні з офіційним візитом.

Протягом року активними були контакти з РКЦ, УГКЦ, та представниками мусульманських організацій в Україні.

VII. Контакти з дипломатичним корпусом, представниками українських і міжнародних партій та організацій

23 травня Блаженніший Митрополит Київський і всієї України Володимир прийняв у своїй резиденції у Свято-Пантелеймонівському монастирі Надзвичайного і Повноважного Посла США в Україні Джона Теффта. У зустрічі також взяли участь: Керуючий справами УПЦ архієпископ Бориспільський Антоній, Секретар Предстоятеля УПЦ архієпископ Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр, співробітники посольства та ВЗЦЗ УПЦ.

7 листопада Митрополит Київський і всієї України Володимир прийняв Особистого Представника Президента Палестини та сина Президента Палестини Ясера Махмуда Аббаса та Надзвичайного і Повноважного Посла Палестини в Україні пана Мохаммеда Аль-Асаада. З боку УПЦ у зустрічі взяли участь секретар Предстоятеля УПЦ архієпископ Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр та співробітник ВЗЦЗ УПЦ протоієрей Захарій Керстюк.

VIII. Сприяння розвитку контактів духовних шкіл України з іноземними навчальними закладами

На сьогоднішній день у духовних навчальних закладах УПЦ, відповідно до наданої ними інформації, на денному та заочному секторах навчання перебувають студенти із наступних країн:

Австрія – 1  Македонії – 1
Афон – 1  Молдови – 9
Бельгії – 1 Німеччини – 2
Білорусі – 28  Російської Федерації – 113
Боснії і Герцеговини – 2 Сербії – 1
Греція – 1 США – 2
Грузії – 5 Таджикистану – 1
Ізраїль – 2 Узбекистану – 1
Іспанії – 3 Фінляндія – 1
Ірландія – 1 Чехії – 1

IX. Участь у міжконфесійних зібраннях

Протягом 2012 р. співробітники Відділу брали участь у таких міжконфесійних зустрічах в Україні:
 — Державної комісії із забезпечень реалізації прав релігійних організацій — 1 засідання;
 — Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій — 3 засідання та 5 засідань секретаріату;
 — зустрічі Церков — учасників Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій з 

Президентом України — 2 зустрічі;
 — Наради представників Християнських Церков — 1 засідання та 1 засідання секретаріату;
 — Київської міської Ради Церков і релігійних організацій — 1 засідання.

Крім того, було прийнято участь у засіданнях робочих груп, громадських рад, консультацій з метою підготовки документів для засідань ВРЦіРО, звернення щодо Законопроекту про засади державної мовної політики та законопроекту 10221 у частині, що стосується релігійних організацій.

ВЗЦЗ УПЦ спільно з телеканалом «Інтер» створили документальний фільм «Сирія: війна і віра». Для цього спільна знімальна група у першій половині вересня відвідала Сирію. Фільм був презентований 3 листопада в корпусі № 45 Києво-Печерської Лаври.

Протягом року ВЗЦЗ УПЦ сприяв в оформлені віз для службових і паломницьких поїздок священнослужителям і мирянам УПЦ закордон.

Відділ також брав участь у підготовці офіційних документів Української Православної Церкви.

X. Діяльність Паломницького Центру при ВЗЦЗ УПЦ

У зв’язку з реєстрацією у Верховній Раді України проекту закону «Про паломництво», 24–26 січня 2012 року було проведено Всеукраїнську конференцію, учасники якої звернулись до Предстоятеля і Священного Синоду Української Православної Церкви з проханням створити спеціальну комісію для розробки нового проекту Закону України «Про паломництво», який не суперечитиме міжнародним та вітчизняним правовим нормам, не порушуватиме права православних громадян України, врахує позицію УПЦ з даного питання, чітко розмежує паломництво (як явище духовного життя Церкви) та релігійний туризм;

За поточний рік до Реєстру паломницьких служб УПЦ були внесені паломницькі служби ряду єпархій нашої Церкви;

Розроблено перспективні напрямки паломницьких поїздок в Ізраїль, Грецію, Італію, Францію, Німеччину, Туреччину, Йорданію, Чехію, Польщу, Грузію, Кіпр, Румунію, Чорногорію, Ефіопію, Єгипет, США, Фінляндію, Бельгію та Сербію, а також маршрути нових паломницьких поїздок Україною;

У площині представницької діяльності Паломницького центру варто окреслити наступне: опрацювання і підписання договорів про співробітництво з авіакомпаніями «МАУ» і «Аеросвіт», участь у конференціях і спеціальних паломницьких програмах, співробітництво з представниками братніх Помісних Православних Церков.

Крім того, розроблено путівник по Святій Горі Афон, підготовлено до видання інформаційну брошуру про святі місця України російською, англійською, грецькою, румунською мовами, видано «Календар паломника» на 2012 рік, а також готується до видання путівник по Святій Землі.

Стабільним залишається алгоритм прийому паломницьких груп в Україні та візитів паломників з України до християнських святинь за межами нашої Держави; регулярно організовуються дитячі літні табори відпочинку.


Голова ВЗЦЗ УПЦ