Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

понеділок, 18 березня 2013 р.

Керуючий справами УПЦ розповів про УАПЦ та УПЦ КП

На минулому тижні керуючий справами Української Православної Церкви (Московського Патріархату) митрополит Бориспільський Антоній (Паканич) дав інтерв'ю газеті «Комсомольська правда в Україні», в якому розповів про перспективи діалогу з Київським Патріархатом, а також прокоментував конфліктну ситуацію, що склалася нещодавно в Уманської єпархії УПЦ. Про це повідомляє репортер інтернет-проекту "Помісна Ценква" з посиланням на "Релігію в Україні".

У своєму інтерв'ю митрополит Антоній підкреслив, що УПЦ налаштована на діалог з УАПЦ та з УПЦ КП, причому зараз УПЦ "знаходиться в офіційному діалозі з Українською Автокефальною Православною Церквою". При цьому він визнав, що з Київським Патріархатом в даний час діалог так і не розпочато, а «велися лише консультації про можливий формат такого діалогу». На питання про те, «чому з Київським патріархатом не вдається навіть розпочати діалог?», митрополит Антоній відповів: «У пам'яті багатьох рядових членів нашої церкви ще живі конфлікти 1990-х років, боротьба за храми, зіткнення між громадами, у тому числі спроба захоплення Києво-Печерської лаври. Це значно ускладнює підготовку діалогу.

Крім того, між нашою церквою і Київським патріархатом існують серйозні розбіжності щодо можливих шляхів подолання розколу. Наша церква наполягає на тому, що всі, хто свідомо розірвав зв'язок зі світовим Православ'ям повинні принести покаяння і повернутися до церковного спілкування. Проте Київський патріархат не визнає своєї провини у трагедії церковному розділенні. Але, незважаючи на ці складності ми віримо, що Господь відкриє нам шлях до подолання церковного розколу в Україні ».

Митрополит Антоній також підкреслив, що не бачить ніяких перешкод для здійснення в храмах УПЦ богослужіння українською мовою: «Адже богослужіння, молитва - це бесіда з Богом, а значить, вона повинна бути усвідомленою, зрозумілою». При цьому, на думку керуючого справами УПЦ, «переклад богослужіння на сучасні мови вимагає кропіткої роботи. Для перекладу потрібні фахівці і час. Така робота в церкві ведеться. На Волині, наприклад, використовуються українські богослужбові книги, видані ще в першій половині ХХ століття».

У бесіді з журналісткою «Комсомольської правди» було порушено і недавній конфлікт між єпископом Уманським Пантелеімоном і настоятелем храму в м. Жашків отцем Стефаном Домашківцем. Митрополит Антоній розповів, що «отець Стефан приїжджав з парафіянами в Лавру і передав свої звернення на адресу Священного Синоду. Вони зараз вивчаються в митрополії, до речі, так само як і рішення Єпархіальної ради щодо поведінки отця Стефана ». На думку керуючого справами УПЦ, конфлікт в Уманської єпархії це проблема «особистих взаємин». В інших парафіях єпархії конфліктів з єпископом не виникло.

Міркуючи про добробут православного духовенства, митрополит Антоній зазначив: «Мені доводиться практично щодня спілкуватися з парафіяльними священиками з різних єпархій. І я можу з упевненістю сказати, що велика частина українського духовенства живе досить скромно. Багато (особливо в сільських парафіях) виживають завдяки домашньому господарству ». При цьому владика визнав, що є й такі священики, «які постійно спілкуються з бізнесменами, банкірами, багатими людьми і мимоволі прагнуть наслідувати їх стилю життя. Однак це шлях у безвихідь. Адже у словосполученні "модний священик", яке іноді доводиться чути, акцент завжди буде на слові "модний", а не на слові "священик" ».