Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

понеділок, 25 березня 2013 р.

У католиків розпочався Страсний тиждень

Богослужіннями Вербної неділі католики всього світу вступили в Страсний тиждень - кульмінацію Великого посту і серцевину літургійного року.

Глава російських католиків архієпископ Паоло Пецці в московському кафедральному соборі на Малій Грузинській вулиці у найближчу середу звершить месу освячення мира та благословення єлею. Назва меси пов'язана з тим, що поряд з освяченням мира для миропомазання на ній проводиться благословення єлею хворим і єлею для оголошуваних. Єлей для хворих використовується для соборування, а відповідно, єлей оголошуваних для помазання катехуменів у час таїнства хрещення. Ця меса служиться тільки один раз в році - у Великий четвер і звершується тільки єпископом. Однак російським єпархіям дозволено перенести її на більш ранній час, щоб до четверга священики могли дістатися до своїх парафій. Під час богослужіння священики оновлять обітницю послуху, дану єпископу в день висвячення.

Під час богослужінь Великого четверга, Страсної п'ятниці і урочистого навечір'я Пасхи католики знову переживають таємницю страстей Христових, Його смерті і воскресіння. У четвер увечері буде здійснений обряд, який відбувається раз в році - за церковною традицією священик обмиє ноги дванадцяти мирянам в спогад того, як перед Таємною вечерею Христос омив ноги своїм учням. Під час співу гімну "Слава в вишніх Богу" в четвер в останній раз будуть звучати орган і всі дзвони - вони замовкнуть до Великодня. На месі Великого четверга освячується велика кількість дарів, щоб їх вистачило на Страсну п'ятницю, коли меса не здійснюється. З XI століття ці дари поміщаються не в ризницю, а в одну з каплиць храму для поклоніння їм після меси. Перенесення дарів, яке здійснюється під час урочистої процесії після меси, символізує ув'язнення Христа в темницю. Потім з вівтаря прибираються свічники, хрести і покривало, що символізує зняття одягів з Христа воїнами перед Його розп'яттям.

У католиків розпочався Страсний тиждень
На таємниці пристрастей зосереджено богослужіння Великої п'ятниці - дня суворого посту й покаяння, єдиного дня в році, коли не звершується евхаристія. У храмах п'ятнична служба зазвичай триває декілька годин, оскільки для поклоніння хресту і його цілування вишиковується довга черга віруючих. У цей день віруючі причащаються Передосвячених дарами.

У Велику суботу католики перебувають у молитві перед гробом Господнім. C появою першої зірки розпочнеться урочисте богослужіння навечір'я Пасхи. Від багаття у дворі храму в цей день запалюється пасхал - велика свічка, яка урочисто вноситься до храму під спів гімну "Слава в вишніх Богу" і з цього моменту в храмі знову звучить орган і дзвони, прославляючи Христове Воскресіння. У більшості країн з переважанням католицького населення дні з Великого четверга до великоднього понеділка включно є вихідними.