Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

понеділок, 4 березня 2013 р.

Дзвони розбрату: Одесити скаржаться на церкву

В Одесі закипають пристрасті навколо церкви святителя Спиридона Тримифунтського, розташованої в самому центрі житлового масиву Таїрова по сусідству з Південним ринком. Жертвував на будівництво цього храму нинішній народний депутат України Ігор Марков. Предметом незвичайного розбрату став звук дзвонів, установлених у споруджуваному храмі нинішньою зимою. Як тільки служителі почали скликати парафіян на літургію старовинним способом, на них посипалися нападки і навіть телефонні погрози, а на одеському форумі розгорнулася ціла дискусія про гучність та якість звучання нових дзвонів.

Одні вважають, що церковникам слід трохи збавити звук, інші радять незадоволеним обзавестися шумоїзоляційними вікнами або берушами.«Мені подобається коли звучать дзвони, але цей дзвін - не утихомирюючий, а якийсь тривожний і скоріше навіть дратівний. Верхні ноти деренчать, а паламар б'є в дзвони не в такт. Кому може сподобатися така музика? ", - Дивується місцевий житель Віталій Шаров.

У храмі на претензії від місцевих реагують спокійно. Батюшка каже, це - цілком нормально, адже всім догодити неможливо. «Дзвонить нам один чоловік і п'яним голосом страшно свариться на автовідповідач, мовляв, такі-сякі, спати йому заважаємо. Я про таких кажу: дзвін обпікає диявола, який в ньому сидить. А для віруючої людини наші дзвони будуть звучати малиновим дзвоном і можуть зцілювати від захворювань », - вважає настоятель храму Спиридона Тримифунтського протоієрей Володимир Терлецький і додає, що закону вони дотримуються: дотримуються допустимих норм за рівнем звуку, а після 22:00 і до 8:00 взагалі не дзвонять.

«Перша недільна служба починається в 7:00. Хоча за звичаєм годиться кликати прихожан дзвоном, ми цього не робимо. Благовіст лунає вже перед другим богослужінням, в 8:45 », - розповідає отець Володимир. Що стосується самих дзвонів, вони відлиті з так званої «дзвонової бронзи» - (мідь і олово з'єднані в пропорції 4:1) на Нововолинському ливарному заводі, який вже багато років виготовляє інструменти для православних храмів різних куточків України, Білорусі, Франції, Німеччини та США , і у кожного є сертифікат якості, каже панотець.

«Це не якісь ринди. За ними на завод їздили з сином, вибирали тільки найкращі інструменти. Нам пропонували комплект, але ми не економили на коштах, у кожен з 9-ти дзвонів дзвонили, слухали і так склали свій ансамбль. За дзвонаря у нас семінарист, якому потрібен час, щоб краще освоїти це мистецтво », - сказав батюшка і пообіцяв підрегулювати звук. У планах у нього - придбати ще два найбільших благовісника на чверть і півтонни, та обладнати дзвінницю комп'ютерною системою управління, такою ж, як у Спасо-Преображенському соборі, а також завершити внутрішнє благоустрій храму.

До слова, на заводі підтвердили автентичність інструментів. Експерти запевняють: щоб дзвін був благодатним, необхідно з'єднання декількох складових. Приміром, деренчати дзвін може, якщо невірно закріплений або погано розташований у дзвіниці. «Важливо, щоб правильно був підвішений язик - він повинен бити в спеціальний ударний пояс. Сам дзвін повинен бути вірно підчеплений на балку, не притискатися до неї, інакше буде погане звучання. «Спідниця» дзвону повинна розміщуватися на рівні не нижче 3,5 метрів, щоб звук не відбивався від підлоги. Великі - в середині, малі - ближче до вікон, оскільки їх звук не здатний огинати перешкоди », - радить провідний спеціаліст Нововолинського заводу Володимир Лапай.

Крім того, на його думку, багато що залежить від дзвонаря - той повинен любити свою справу. «Якщо мова йде про спальний район, то щоб не конфліктувати, можна грати пом'якше. Бити не різко, а коротко і легко, щоб язичок не прилипав до стінки і звук не віддавав металом. До того ж, можна на вікна поставити сітку з тканини - вона буде додатково пом'якшувати і очищати звучання», - пояснює Лапай. В єпархії говорять, що з подібними випадками стикатися не доводилося.

«Таких прецедентів, коли люди скаржилися на дзвін, у нас ще не було. Зазвичай всі радіють цій благій вісті. Навряд чи в цьому випадку йдеться про якесь масове явище. У всякому разі, поки до нас не надходило жодних письмових заяв або скарг. Якщо з'явиться, то відповімо, як годиться та розберемося », - запевнив прес-секретар Сергій Лебедєв.

Людмила Серікова, "Сегодня"