Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

пʼятниця, 1 березня 2013 р.

Невизнані монахи хочуть допомогти, а їм не вірять

Як повідомляє репортер інтернет-проекту "Помісна Церква", в умовах затяжної економічної кризи в Греції, прагнучи полегшити борговий тягар держави, братство монастиря Есфігмен на Святій Горі Афон зважилося на безпрецедентний крок - передачу французькій владі однієї з найцінніших історичних реліквій, що зберігаються в монастирі, знаменитого «Шатра Наполеона». Згідно публікації газети «Демократія», тверді у своїх переконаннях ченці невизнаного братства афонського монастиря Есфігмен захотіли підтримати своїх співгромадян у важкий для них час, пішовши на винятковий крок. 

Вони вирішили передати Франції т.зв. «Шатер Наполеона Бонапарта», поставивши в якості єдиної умови - зменшення державного боргу Греції, для того, щоб країна могла встати на ноги. Мова йде про розшитий золотом шматок тканини, що представляє собою шедевр ткацького мистецтва, подарований обителі сто дев'яносто чотири роки тому священномучеником Григорієм V Патріархом Константинопольським.

Для французів «Шатер Наполеона» є важливою історичною реліквією і вони вже не раз намагалися його дістати. Наприклад, колишній французький президент Ніколя Саркозі в 2009 році спробував відвідати на Афон з неофіційним візитом, щоб подивитися на намет поблище. В інтерв'ю газеті ігумен монастиря Есфігмен отець Мефодій заявив, що братія абсолютно нічого не вимагає натомість для обителі, і єдине, що їх цікавить, це зменшення державного боргу.

Співрозмовник газети також підкреслив, що ці наміри вже стали відомі грецькому уряду і в даний момент очікується на подальший розвиток подій. Однак, як вважає більшість аналітиків, ця пропозиція є свідомо нереалістично, оскільки всі реліквії, що знаходяться в обителі, не є власністю братії, які виступають зараз лише в ролі зберігачів цих скарбів.

Насправді, реальна причина, що лежить в основі даного кроку, полягає в прагненні невизнаного братства вийти з тієї ізоляції, в якій знаходиться зараз монастир і отримати суспільне визнання. А тому, на думку недоброзичливців, нічим іншим, як відвертим популізмом цю заяву назвати не можна.

Нагадаємо, що з 1972 року монахи Есфігмену під гаслом «Православ'я або смерть» відмовляються поминати Вселенського та інших Православних Патріархів, які мають зв'язки з Папою Римським. Варто підкреслити, що до таких контактів негативно ставляться представники всіх без винятку афонських обителей, однак їхні дії не є настільки різкими та радикальними. У 2005 році була створена нова братія Есфігмен, що поселилася в представництві цього монастиря в Кареї.

Конфлікт від цього, на жаль, тільки загострився і на даний час Есфігмен не має контактів з ченцями більшості афонських монастирів, поставивши себе поза афонським братством. На думку багатьох старців дії братії Есфігмен - зразок «ревнощів не по розуму». Адже активною пропагандою своїх ідей у миру, ігноруванням обітниць послуху і відсутністю мирного духу ченці підривають глибинні основи афонського життя.