Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

середа, 13 березня 2013 р.

Святі Кирило та Мефодій єднають чехів і словаків

Цьогоріч виповнюється 1150 років від епохальної події в історії Європи — початку місії в слов'янські землі святих рівноапостольних Кирила і Мефодія. У 863 році були святим благовірним князем Ростиславом запрошені для ширення християнства у Моравське князівство, що займало частину сьогоднішньої Чехії і Словаччини. Святі брати стали засновниками слов'янської писемності і першими перекладачами на слов'янську мову текстів Святого Письма. Святий Мефодій також був першим архієпископом на території, заселеній західнослов'янськими народами.

Ювілей проповіді Кирила і Мефодія в Чеській Республіці має святкуватися в дусі єдності всіх християн. Шанування святих братів вірозвістців є спільне для східної і західної церков. Народжені у Греції на сході, сан і монашество прийняли ще до розділення Церкви у Римі на заході, а їхньою головною службою Богу стала проповідь серед слов'ян в центральній частині Європи. Католицька церква святих Кирила і Мефодія вважає покровителями цілої Європи.

9 березня в храмі Святого Віта на Празькому Граді (празькому кремлі) відбулася молитовна зустріч, котра загаяла цілорічне святкування. Головний храм Чехії використовує католицька церква, але як загальнонаціональний духовний символ храм залишається у власності держави. Богослужіння очолив римсько-католицький єпископ Франтішек Радковскі. Були присутні представники інших християнських конфесій. Духовенство зібралося у Архієпископському палаці і хресним ходом пройшло разом до храму Святого Віта. В події також брав участь митрополит Чеських земель і Словаччини блаженнійший Христофор з православним духовенством.


Головні православні урочистості відбудуться в Мікулчіцях 24-26 травня біля південно-східних границь Чеської Республіки. Частина археологів і православних богословів вважає, що знайдена при археологічних дослідженнях поблизу Мікулчіц базиліка могла бути кафедральним храмом Святого Мефодія. Програму на ці дні організують церковні парафії, офіційні представники багатьох чеських і словацьких міст, музей міста Годонін. Є запрошені представники всіх православних церков. 25 травня вдруге в історії Чехію відвідає Константинопольський патріарх. Запланована пряма трансляція богослужіння чеським телебаченням. Після богослужінь відбудуться концерти.

В Словаччині до урочистої річниці було викарбовано монети євро з зображенням Святих Кирила і Мефодія, котрі будуть в обігу в цілій Європі. А в Чехії виготовлено колекційну срібно-золоту пам'ятну медаль. Чеське телебачення готує повнометражний фільм і серіал “Кирило і Мефодій — Апостоли слов'ян”. Перший показ перед офіційною прем'єрою планується в програмі урочистостей в Мікулчіцах.

Святкування релігійної події з таким розмахом в переважно атеїстичній Чехії може бути доброю нагодою для звершення паломницької поїздки до Чеської Республіки. Окрім святкування ювілею проповіді святих Кирила і Мефодія паломники в Чехію також приїжджають для вшанування святої мучениці Людмили. Засновника Праги князя Боржівоя і його дружину святу княгиню Людмилу охрестив один зі святих братів — моравський архієпископ Мефодій. Свята Людмила Чеська є єдиною святою з цим іменем, що вшановується однаково православними і католиками.

Віталій Кравець, Прага, Чехія
Спеціально для "Помісної Церкви"