Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

понеділок, 11 березня 2013 р.

Кюнг переконаний, що Бенедикт залишиться при справах

Швейцарський католицький теолог ліберального спрямування Ханс Кюнг переконаний, що після складання з себе повноважень Папи Римського Бенедикт XVI, як і раніше буде впливати на прийняття важливих рішень у Ватикані, залишаючись свого роду "тіньовим понтифіком". За словами Кюнга, Йозеф Ратцінгер "розставив всі віхи, щоб зберегти свої панівні позиції", і новий понтифік неминуче зіткнеться з цим. Теолог називає "тривожним сигналом" ту обставину, що резиденція Бенедикта XVI буде, як і раніше, перебувати у Ватикані.

До цього додається заява прес-секретаря Йозефа Ратцінгера, що той має намір продовжувати підтримувати контакт з кардиналами. І, нарешті, залишається на своєму посту особистий секретар понтифіка Георг Генсвайн, який є "серйозним ляльководом", вважає Ханс Кюнг. Таким чином, Бенедикт XVI набуває багато можливостей для впливу, додав він.

"Це дійсно небезпечна справа, - вказав Ханс Кюнг. - Якщо новий Папа Римський буде готовий до проведення реформ, то консервативні кардинали могли б звернутися до колишнього понтифіка і створити потужну опозицію".

Говорячи про майбутні вибори нового глави Римсько-католицької церкви, вчений підкреслив, що "якщо наступний конклав обере Папу, який стане продовжувати робити все так само, як і колись, Церква не переживе нову весну, а виявиться в новому льодовиковому періоді,  буде наражатися на небезпеку опуститися до рівня великої секти ".

Кюнг переконаний, що Бенедикт залишиться при справах
Нагадаємо, що приблизно рік тому Ханс Кюнг закликав віруючих приєднатися до руху за реформи в Церкві. За кілька днів до початку щорічного конгресу німецьких католиків, що проходив у травні, Кюнг заявив про те, що не візьме участі у заході, оскільки, на його думку, для свята "немає підстав". Кюнг піддав тоді жорсткій критиці позиції Ватикану з різних питань. На його думку, Папа Бенедикт XVI інтерпретував положення Другого ватиканського собору "теоретично і практично у зворотному напрямку". Бенедикт XVI, підкреслював він, перешкоджає проведенню реформ і ризикує привести Церкву до "розриву між пастирями і громадою". Кюнг стверджував, що Папа ставить під загрозу єдність Церкви, коли "незаконно висвячених у сан єпископів традиціоналістського товариства святого Пія X схвалює без попередніх умов, хоча вони відкидають Другий Ватиканський собор з ключових питань".

Кюнг також виступив за те, щоб приходи без священиків мали можливість здійснювати Євхаристію. Він закликає подолати розбіжності між католицькою і протестантською громадами, які, на його думку, повинні здійснювати спільні богослужіння. Процес діалогу "між кліром і світом", розпочатий Конференцією католицьких єпископів Німеччини після скандалу про сексуальне насильство над неповнолітніми, Кюнг назвав "псевдо-діалогом". На його думку, всі заклики й ініціативи не ведуть до практичних дій.

Ханс Кюнг вважається головним ідеологом модернізації католицизму в німецькомовних країнах. Він вивчав теологію в Папському Григоріанському університеті в Римі. У 1954 році висвячений на священика, в 1957 році захистив докторську дисертацію з теології в Паризькому католицькому інституті. Він брав участь у роботі Другого ватиканського собору в якості теологічного консультанта. За проповідь модерністських ідей Конгрегація доктрини віри добилася для Кюнга заборони викладати в університеті. Кюнг не раз критикував Іоана Павла II і Бенедикта XVI за консерватизм. З 1995 року Ханс Кюнг очолює фонд "За глобальну етику".