вівторок, 19 березня 2013 р.

"Російське православ'я між Києвом і Москвою"

З особливою приємністю редакція інтернет-проекту «Помісна Церква» пропонує своїм читачам унікальну історичну працю. "Російське православ'я між Києвом і Москвою" - це книга відомого вченого, філософа, богослова, історика, патролога та візантиста, знаного церковного діяча Вадима Мироновича Лур’є (єпископа Григорія). Пропонована книга - унікальна авторська наукова праця. Маємо сподівання, що вона виявиться цікавою та корисною всім чесним дослідникам історії взагалі, а церковної історії зокрема. Особливо з уваги на те, що в нашій вітчизняній науці таке дослідження аналогів поки немає. Запрошуємо читати, коментувати, а при нагоді обов’язково придбати паперове видання книги

Передмова Автора

для Інтернет-проекту «Помісна Церква» 

Публікація електронної версії моєї книги порталом Української Православної Церкви Київського Патріархату «Помісна Церква» для мене велика честь. Я би дуже хотів, щоб моя книга стала в нагоді православним українцям. Звичайно, можна очікувати, що найбільшу увагу приверне виклад історії переходу Київської митрополії Константинопольського патріархату під омофор Московського патріарха. 

Як з'ясовується при послідовному прочитанні документів, цього переходу в канонічному сенсі ніколи не було, і Київська митрополія ніколи не виходила з Константинопольського патріархату. Її підпорядкування Москві - грубе й нічим не розбавлене насильство, тобто в церковному відношенні воно мізерне - його немає.

Інше важливе питання, яке, на жаль, відображене в книзі не повною мірою, - історія автокефалії церкви Московії. У книзі досить докладно розказано про початок московського розколу (у 1467 році - і тільки з цієї дати і можна говорити про вихід Москви з підпорядкування Константинополю, а зовсім не з дати офіційної церковної історіографії XIX століття, 1448 р.). 

Якщо у мене буде можливість підготувати третє видання книги, то я намагатимуся включити туди розділ про припинення московського розколу в 1560 році, коли Московський митрополит Макарій прийняв від Константинопольського патріарха сан екзарха в новоутвореній Московської митрополії (тепер уже відокремленою від Київської законним способом) і, таким чином, припинив незаконне самоврядування Москви. 

Законна Московська автокефалія починається одночасно з встановленням Московського патріаршества - тобто з 1590 року, коли собор у Константинополі затвердив вчинене у 1589 році поставлення першого Московського патріарха. 

В.М. Лур'є 
доктор філософських наук 

Русское православие между Киевом и Москвой. М.: Три Квадрата, 2009. 296 с. Издание 2-е, исправленное: 2010. ISBN 978-5-94607-112-7 Від редакції: текст з поміченими помилками, частково виправленими в першому та другому виданнях.

Завантажити книгу: