Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

неділя, 24 березня 2013 р.

Лука Дмоховський – клірик Московського Патріархату

З благословення Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета повідомляємо наступне.

В США упокоївся архієпископ Олександр (Биковець), який у січні 2010 р. був виключений зі складу УПЦ Київського Патріархату на підставі невиконання канонічних правил, Статуту Церкви та рішень Священного Синоду УПЦ КП.

Управа парафії Святого Андрія Первозванного в м. Детройт, Мічиган, після прийняття рішення про виключення архієпископа Олександра (Биковця) зі складу єпископату УПЦ Київського Патріархату запевнила Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета у своїй належності до Київського Патріархату. Разом з тим парафія просила, з огляду на похилий вік та тривале попереднє служіння, не забороняти архієпископу Олександру звершувати богослужіння в її храмі.

Певний час Паїсій (Дмоховський), колишній вікарій УПЦ КП в США, звільнений у 2008 р. за штат через недостойну поведінку, перебував при архієпископі Олександрі (Биковці) в якості секретаря. Однак згодом він подав прохання до греко-католицької митрополії в США про прийняття його до Української Греко-Католицької Церкви. Це прохання не було задоволене з незалежних від Паїсія (Дмоховського) причин.

Паїсій (Дмоховський) був вимушений повернутися в Україну. Тут він публічно, у кафедральному соборі УПЦ МП в м. Сімферополь відрікся від сану єпископа, «приніс покаяння в гріху розколу» перед митрополитом Московського Патріархату Лазарем та був прийнятий до УПЦ МП зі званням архімандрита. Також він прийняв постриження у велику схиму з іменем Лука.

Лука (Паїсій) Дмоховський зустрічає хлібом-сіллю митрополита Володимира (Сабодана), 2011 р.
У зв’язку зі смертю архієпископа Олександра (Биковця) група його прихильників закликала «схіархімандрита» Московського Патріархату Луку Дмоховського очолити відспівування покійного. Це відспівування він звершував, представляючись єпископом. Також під час богослужіння він нібито для парафії Святого Андрія Первозванного у Детройті «рукоположив на диякона» Тараса Никоряка.

У зв’язку з цими подіями Прес-центр Київської Патріархії наголошує:

1. Парафія Святого Андрія Первозванного у м. Детройт (штат Мічиган, США) згідно свого волевиявлення вважається належною до Вікаріату УПЦ Київського Патріархату в США.

2. Колишній єпископ УПЦ Київського Патріархату Паїсій (Дмоховський) зрікся свого архієрейського сану, перейшов до Московського Патріархату та прийняв там постриг у велику схиму з іменем Лука. Тому згідно канонічних правил він не може бути єпископом та звершувати служіння як єпископ.

3. Проведене колишнім єпископом Дмоховським «рукоположення на диякона» Тараса Никоряка є не дійсним, а сам Тарас Никоряк не є і не може вважатися дияконом.

Прес-центр Київської Патріархії