Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

вівторок, 26 березня 2013 р.

Невсипущі: Волинські богослови читатимуть Псалтир

Волинська православна богословська академія (ВПБА) вперше розпочала читання Невсипущого Псалтиря з поминанням імен за здоров’я і за упокій. Студенти творять молитву цілодобово (за чергою, по дві години кожен) в академічному храмі Всіх святих землі волинської. Псалтир безперервно читатиметься двічі на рік: у час Великого та Різдвяного постів. А по всій єпархії бажаючі зможуть передати пом’яники або поминальні записки на ці читання через свічниць у себе на парафії. Подати записані імена можна й безпосередньо у навчальному корпусі академії за адресою: м. Луцьк, Градний узвіз, 5. Особливістю цього чину є те, що записані імена поминають щодоби по кілька разів протягом посту. І кожен мирянин може увійти в академічну церкву та помолитися разом із четцями.

Чому це запроваджується саме в духовному навчальному закладі, а не на парафіях чи в монастирях? Як розповів інформаційній службі єпархії ректор протоієрей Ігор Швець, безперестанна молитва вимагає залучення багатьох учасників, що дуже складно в умовах церковних громад чи в обителі з малою кількістю монахів. В академії це можна зробити, і тому миряни мають нагоду скористатися таким потужним духовним засобом заради живих і спочилих, які потребують молитовної підтримки.

Згідно з переказами, засновником читання Неусипного Псалтиря вважається преподобний Олександр Константинопольський (IV–V ст.), настоятель обителі «Невсипущих» неподалік річки Євфрат (Західна Азія). Святий ігумен Олександр захотів установити в новій обителі безперервне славослів’я Господу. Три роки молився праведник, щоб Бог відкрив йому Свою волю. Отримавши одкровення, він упровадив у монастирі наступний порядок: усіх ченців було розділено на 24 молитовні варти. Змінюючись щогодини, день і ніч вони співали на два лики псалми Давидові, перериваючись лише на час звершення богослужіння.

Невсипущі: Волинські богослови читатимуть Псалтир
Обителі невсипущих поставали і в інших краях, тож цей богослужбовий чин зберігся до наших днів. Читання Псалтиря – молитва найбільшої сили. Преподобний Амвросій Оптинський казав: «На власному досвіді побачиш, яка велика сила богонатхненних слів псалмів... І молитва завжди сильніша словами псалмів, ніж нашими власними».

У багатьох місцях є благочестивий звичай читання Псалтиря поєднувати з подаванням милостині. Такий вид безперервної молитви за живих і померлих має небачену силу, бо привертає Божу благодать, яка і демонів розтрощує, і серця пом’якшує, і допомагає в боротьбі з пристрастями. Як говорить святитель Василій Великий писав: «Псалом – тиша для душ; він заспокоює бунтівні й нестримні помисли; він пом’якшує дратівливість душі й уціломудрює нестриманих. Псалом – посередник дружби, єднання розпорошених, примирення ворожнечі».