Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

вівторок, 12 березня 2013 р.

Греція та Туреччина знову "воюють"

Як повідомляє репортер інтернет-проекту "Помісна Церква" з посиланням на портал agioritikovima.gr, Анкара ясно дає зрозуміти, що вона не просто не визнає Міжнародне морське право, адже Конвенцію ООН з морського права 1982 року вона так і не підписала, але готова відстоювати свої позиції в тому числі і силою. Характерним у цьому зв'язку є висловлювання міністра закордонних справ Туреччини Ахмета Давутоглу: «Ніхто не може взяти в кільце Туреччину, у якої в Середземному морі найдовша берегова лінія. Туреччина має право проводити дослідження в Східному Середземномор'ї ».  

По суті, ці слова не можна інтерпретувати інакше, як сказані в дусі «холодної війни» (про що свідчить використання терміну «взяття в кільце») представником держави, що не поважає своїх сусідів. А те, що на захід від цієї берегової лінії є сухопутні території, що належать іншій державі, яка у зв'язку з існуванням архіпелагу «за потребою» контролює і внутрішні води, для А. Давутоглу, що грає роль «крутого хлопця» в цьому регіоні, не має ніякого значення.

Як і слід було очікувати, на подібний досить агресивний по тону текст, в якому Давутоглу кидає непрямі обвинувачення в «блокуванні» Туреччини, грецький міністр закордонних справ Д. Аврамопулос відповів «слабенькою» заявою про необхідність дотримуватися «принципів чесної дипломатії» у відносинах між двома країнами, а також закликав Анкару відмовитися від проведення досліджень грецького шельфу. У той же час грецький міністр підкреслив необхідність завершити відповідні поточні переговори між Грецією і Туреччиною підписанням угоди про розмежування морського шельфу по лінії Евроc-Кастелорізо.

У своєму інтерв'ю одній із грецьких газет Д. Аврамопулос підкреслив, що для Греції «міжнародне право це як Євангеліє». Тільки от не врахував він одного моменту, що для Туреччини не існує подібного «Євангелія».

На думку Греції, Егейське море і прилеглий до нього морський регіон простягаються до острова Стронг, в той час, як Туреччина вважає, що Егейський регіон закінчується в районі острова Родосу. До слова сказати, Греція не укладала договорів з розмежування своєї виключної економічної зони з жодною з сусідніх держав, хоча могла це зробити, відповідно до Міжнародного морського права та Конвенції ООН з морського права.

Як відомо, Конвенція ООН 1982 року визначила 12-мильну зону територіальних вод (територіальне море -. Ок 22 км від берега). У цій зоні прибережні країни мають повну юрісдікцію.В 1995 році під час ратифікації Конвенції ООН Парламентом Греції Туреччина заявила, що в разі, якщо Греція розширить межі своїх внутрішніх вод більше ніж на шість миль, це буде сприйнято як зазіхання на її національний суверенітет. Цим твердженням між двома країнами досі зберігається казус беллі.