Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

пʼятниця, 15 березня 2013 р.

Папські секрети: старий все передав новому. Відео

Найменша держава світу – Ватикан - володіє колекцією скарбів, якій позаздрили б і найбільші країни, йдеться у сюжеті ТСН.19:30. Захоплення Римських Пап колекціонуванням реліквій зробило Ватикан світовою скарбницею. Десятки тисяч витворів мистецтва у ватиканських музеях ніхто не береться оцінити у грошах. Портрет святого Ієроніма, написаний Леонардо да Вінчі, колись служив стільницею у крамниці. Тепер же його вважають безцінним.

У бібліотеці та в архіві апостольської столиці зберігають інші скарби – історичні документи, чимало з яких досі засекречені. Лише окремі з них іноді виставляють на загальний огляд. Наприклад, торік у Ватикані зробили виставку нарешті розсекречених актів суду над Галілеєм та Джордано Бруно.

Проте має Ватикан і значно прозаїчніші статки, які тримають у суворій таємниці. Але кілька років тому у пресі з'явилася бюджетна доповідь. У ній ішлося про те, що церква володіє нерухомістю в багатьох країнах Європи та п'ятдесятьма тисячами будинків у самій Італії. Також у балансі йшлося про тонну золотих зливків. Водночас, вже кілька останніх років у бюджеті Ватикану зяє діра дефіциту. А Святий престол розхитують корупційні скандали, пов'язані з фінансовими зловживаннями. Зокрема, банк Ватикану торік потрапив у поле зору FATF – міжнародної організації, що бореться з відмиванням брудних грошей.

За останні 30 років із папським банком пов'язано чимало скандалів та підозр. У 80-х роках його підозрювали у зв'язках із сицилійською мафією, а директора знайшли повішеним у Лондоні. Далі були арешти та гучні відставки банкірів.

А торік Ватикан вразила чергова криза - у пресу потрапили листи архієпископа Вігано, який звинуватив курію і папський банк у корупції та відмиванні грошей. Бенедикт XVI доручив кільком кардиналам провести розслідування. Його результати могли підштовхнути Папу до зречення, припускають наближені до Ратцинґера оглядачі.

"Папа перед самим своїм відходом у відставку прийняв цих кардиналів, ще раз разом з ними подивився цю доповідь, він бачив її й раніше і, можливо, це була одна з причин його драматичного рішення. І прийняв рішення її не розсекречувати... Він сказав: ця доповідь буде передана моєму наступнику, а він буде вирішувати", - розповів член папського прес-пулу Олексій Букалов.

Скандали навколо фінансових справ Ватикану кинули таку тінь на сам святий престол, що серед кардиналів обговорюється ідея взагалі ліквідувати папський банк. Адже у святого Петра не було ніяких банків, кажуть вони. А там, де гроші, - мало святості. Тепер ця проблема разом із таємничою доповіддю лягла на плечі нового Папи Франциска.