Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

четвер, 28 березня 2013 р.

28 березня: Святого Мануїла Критського

Святий Мануїл народився в селі Сфакія на Криті. Він був схоплений турками під час репресій, що послідували за повстанням 1770 року і насильно звернений в іслам. Йому вдалося втекти і сховатися на острові Міконос, де він знову став християнином і одружився. По закінченні декількох років, дізнавшись, що дружина порушує подружню вірність, він без гніву й ненависті забрав шістьох дітей і переселився в інший будинок. У 1792 році, коли він повертався з Самоса на корабель завантажений колодами на них напало турецьке військове судно.

На його борту знаходився шурин Мануїла, що перебував на службі у аги і смертельно ненавидів зятя за те, що той залишив його сестру. Побачивши Мануїла, він тут же доніс на нього, як на відступника. Його привели до aгe, і той наказав християнину повернутися в іслам, погрожуючи страшними тортурами. Мужній Мануїл відповідав: «Про це не може бути й мови! Я народився християнином і християнином хочу померти!».

Він залишився непохитним під тортурами аж до прибуття корабля на Хіос, де стояв військовий флот султана. Після допитів адмірал наказав його обезголовити. Почувши вирок, Мануїл лише вигукнув: «Слава Тобі, Боже!». З радістю схилив він шию перед катом. А той, раптом злякавшись, утік, викликавши серед присутніх турків великий переполох. Святий же залишався нерухомий, стоячи на колінах.

Один з воїнів схопив меч і вдарив ним Мануїла, однак не зміг відрубати йому голови. У сказі він кинувся на святого і перерізав йому горло, немов ягняті. наступного дня адмірал, побоюючись шанування, яке могли надати мученику християни, наказав викинути його тіло в море. 

Святий мученик Мануїл Критський