Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

неділя, 24 березня 2013 р.

Сьогодні: Неділя Торжества Православ'я

Свято Торжества Православ’я – це унікальне свято церковного календаря, що досить швидко переросло власні історичні рамки, в межах яких воно вперше з’явилось. Історично воно бере свій початок з 843 року, відколи, за бажанням імператриці Феодори, всі православні християни зібрались в храмі Святої Софії для того, щоб урочисто, всім миром відзначити перемогу правдивої віри над заблудженнями іконоборців. Іконоборцями звали прибічників єресі, неправильне вчення якої взагалі заперечувало можливість будь-якого іконошанування.

Ці люди увійшли в історію, як особливо непримиренні вороги шанування образів, яких вважали ідолами. Вважаючи себе православними, вони знищували все зовнішнє, що начебто могло якось завадити людині у спілкуванні з Богом. Таким чином, неправильне тлумачення заповіді Господньої зробило їх богоборцями. Особливо потужним рух іконоборців став після того, як їхні вірування розділили Візантійські імператори : Лев ІІІ Ісавр, Костянтин Копроним, Лев Армянин. Вони навіть державними указами забороняли використання ікон. І хоча в період їхнього правління на троні їх змінювали й православні правителі, лише Сьомий Вселенський Собор зумів остаточно вирішити богословську дилему щодо можливості зображати незобразиме.

Сьогодні: Неділя Торжества Православ'я
Після того, як було скинуто патріарха-єретика Іоана VІІ, Константинопольську кафедру зайняв палкий прихильник іконошанування Мефодій. Він очолив церковний собор 843 року, що підтвердив всі постанови Сьомого Вселенського Собору про ікони та засудив тих, хто вважає їх ідолами. Того часу було складено та вперше відправлено чин проголошення вічної пам’яті всім ревнителям Православ’я та анафемування всім впертим відступникам віри – єретикам. Цей чин і досі зберігає Свята Церква, виголошуючи його в неділю Торжества Православ’я – в першу неділю Великого посту.