Пʼятниця, 15 березня 2013 р.

Вселенський Патріархат вирішує українські питання

Константинопольська Патріархія активно вивчає церковну ситуацію в Україні з метою об’єднанню місцевих православних Церков і залучає для участі у цій справі Українську Православну Церкву в Канаді (УПЦК у єднанні з Константинопольським Патріархатом), яка "має унікальну можливість стати дієвим посередником" щодо "подолання розділення українського православ’я і визнання автокефалії Української Церкви на Батьківщині". Про це говориться у комюніке (пресовому повідомленні) УПЦ в Канадi за підсумками обговорень делегації УПЦК із Вселенськoю Патріярхією 7-10 лютого 2013 року, повідомляє .

Як зазначається, на запрошення Патріарха Варфоломея I Українська Православна Церква в Канаді висилала делегацію до Вселенської Патріархії в Константинополі (Стамбул) на чолі з Предстоятелем УПЦК високопреосвященнішим митрополитом Юрієм для обговорення взаємноважливих питань щодо місії УПЦК Канаді і в світі.

Під час візиту були розглянуті питання відносин УПЦК з Вселенською Патріярхією, ріст і розвиток місії УПЦК в Канаді і сучасні церковні питання в Україні.

У комюніке відзначається, що Константинопольський Патріархат історично не визнає за Московським канонічних прерогатив на територію України, точніше -- "Церкву Київську", про що "найбільш чітко заявив Константинопольський Патріарх Григорій VII, Томос 1924 р.". Натомість Константинополь намагається вирішити питання церковного розділення в Україні, "зробити все можливе, дотримуючись канонічного права".

Зокрема, таким кроком у 2008 році була спроба Патріарха Варфоломея надати для УПЦ Київського Патріархату (що не має канонічного визнання серед помісних Православних Церков світу), статусу автономії (у єднанні з Вселенським Патріархатом). Проте тоді "Церкви в Україні не змогли подолати свої розбіжності, щоб у цей час об’єднатися". Наразі Вселенська Патріархія "прагне продовжувати наводити стосунки з усіма християнами в Україні, в тому числі з невизнаними Православними Церквами, при умові, що Вселенська Патріярхія мусить підтримувати рівновагу між юрисдикціями в рамках канонів Церкви, а не надаючи перевагу одній формації над іншою".

Подаємо уривок комюніке, який стосується сучасних еклезіологічних питань в Україні:

3.Сучасні еклезіологічні питання в Україні

Під час зустрічі мало місце широке обговорення відносин Української Православної Церкви в Канаді з різними православними юрисдикціями в Україні. Делегація Української Православнпї Церкви в Канаді роз'яснила своє становище щодо сучасного еклезіястичного розділення в Україні. Українська Православна Церква в Канаді, ще від 1947 року неодноразово заявляла своє становище про те, що православні християни України, повинні мати власну автокефальну Церкву в спілкуванні з усіма православними світу.

Наше місце при Євхаристійному Престолі ставить вірних Української Православної Церкви в Канаді в складне положення, а це бути в спілкуванні з тими, котрі підтримують неканонічні відносини між Церквою Московською і Церквою Київською (історично цей зв'язок багато разів був визнаний неканонічним, про що найбільш чітко заявив Константинопольський Патріярх Григорій VII, Томос 1924 р.), але не бути в спілкуванні з двома православними вітками, які зробили кроки, щоб звернути увагу на цю аномалію, але не мають порозуміння самі між собою. Константинопольська Патріярхія робила старання в 2008 році виправити цю болючу проблему через спробу надання автономії Церкві, але безуспішно. Патріярх, як і раніше, намагається знайти розв’язку і Українська Православна Церква в Канаді, завдяки своєму канонічному спілкуванню з Вселенською Патріархією, - має відіграти важливу роль тримати цю справу актуальною, що вимагає різноманітних видів зв'язку з усіма вітками Православної Церкви в Україні. Українська Православна Церква в Канаді з метою сприяння досягненню цієї мети готова також на проведення різних культурних, наукових і харитативних проектів.

Його Все-Святість Патріярх Варфоломей з самого початку заявив делегації, що Церква-Матір прагне якнайскоріше бачити єдність між Церквами в Україні, і що він ніколи не перестане сприяти цій єдності; він сказав, що це й було головною причиною його візиту в Україну в 2008 році на запрошення Президента України. Незважаючи на те, що Його Все-Святість прагнув загоїти це болюче розділення, Церкви в Україні не змогли подолати свої розбіжності, щоб у цей час об’єднатися. Патріярх запевнив свою любов до України і, що він продовжує молитися й готовий зробити все можливе, дотримуючись канонічного права, з метою сприяння процесу об’єднання між Православними Церквами в Україні.

У цьому контексті Синодальний комітет також підкреслив стурбованість Вселенської Патріярхії за Україну, її єдність і духовне благо. Було визнано, що Українська Православна Церква в Канаді має як історичні зв'язки, так і постійні стосунки з представниками усіх Православних Церков та Українською Греко-Католицькою Церквою в Україні і це природньо й похвально. Були згідні з тим, що мета Вселенської Патріярхії заохочення до єдності і сприяння розвитку позитивних еклезіястичних рухів в Україні може бути здійснена за допомогою різноманітних гуманітарних, освітніх і культурних ініціатив Української Православної Церкви в Канаді, а також через систему зв’язку та контакти в Україні. Крім того, було підтверджено, що Українська Православна Церква в Канаді, завдяки канонічній опіці Вселенської Патріярхії, повинна відіграти важливу роль у сприянні цього процесу спостереження та інформування Патріярхії про хід подій в Україні. Було очевидним, що Вселенська Патріярхія не тільки підтримує зусилля Української Православної Церкви в Канаді, але, що Вселенська Патріярхія прагне продовжувати наводити стосунки з усіма християнами в Україні, в тому числі з невизнаними Православними Церквами, при умові, що Вселенська Патріярхія мусить підтримувати рівновагу між юрисдикціями в рамках канонів Церкви, а не надаючи перевагу одній формації над іншою.

Синодальний комітет признав, що Українська Православна Церква в Канаді має відіграти творчу роль у просуванні цих завдань у своїх відносинах з усіма християнськими Церквами України, дотримуючись канонічних традицій щодо співслужіння у всіх церковних відносинах. Було очевидно, що діяльність Української Православної Церкви Канади в Україні, має плануватися і здійснюватися в згоді із зусиллями Вселенської Патріярхії в Україні. Вселенська Патріярхія висловила своє бажання мати регулярний комунікаційний зв'язок та інформації від Української Православної Церкви в Канаді відносно ходу подій, які впливають на визнані і невизнані Церкви в Україні, у відповідь на що Українська Православна Церква в Канаді зобов'язалася підвищити свою активність у цій ділянці.

Обговорювалося питання потенційного співробітництва між Вселенською Патріярхією, Українською Православною Церквою в Канаді та Національним університетом Києво-Могилянська Академія стосовно декількох ініціатив, таких як спонсорованого Українською Православною Церквою в Канаді перекладу книги Патріярха Варфоломея «Віч-на віч із Тайною»; підтримка з Києво-Могилянською Академією пропонованого міжнародного симпозіюму з охорони навколишнього середовища (“Озеленення України”), а також обмін викладачами та студентами і освітніми програмами з іншими факультетами теології, в тому числі Колеґії Св. Андрея у Вінніпезі. Хоч Вселенська Патріярхія не прийняла ніяких остаточних рішень щодо цих ініціатив, делегація була поінформована, що вони будуть розглядатися.

Синодальний комітет підтвердив свою підтримку на продовження праці Студійної групи Київської Церкви, яка успішно сприяла розвиткові екуменічного діалогу з Українською Греко-Католицькою Церквою. Додаткові обговорення були зосереджені на святкових плануваннях і можливостях зміцнення єдності під час Ювілею 1025-річчя Хрещення Русі-України в цьому році...

В. Підсумок

Обговорення проходили в атмосфері братерської любові, взаємоповаги і смирення з обох сторін. Щире і активне бажання Вселенської Патріярхії працювати разом з Українською Православною Церквою в Канаді було очевидним під час усіх зустрічей і різних обговорень. Делегація Української Православної Церкви в Канаді була до великої міри заохочена і підсилена наданою підтримкою Вселенської Патріярхії та розумінням викликів і завдань, які стоять перед нашою Церквою в Канаді та її довготривалі стосунки з усіма Православними юрисдикціями та Українською Католицькою Церквою в Україні.

Той факт, що обговорення справ Української Православної Церкви в Канаді були представлені Синодальному комітетові Вселенської Патріярхії з міжправославних справ, а це Комітет вищого рівня Святого і Священного Синоду, вказує на пріоритет Української Православної Церкви в Канаді і її справи для Патріярха. Це ще раз підтверджує бажання Його Все-Святості зміцнювати зв'язки з Українською Православною Церквою в Канаді і активно здійснювати вирішення теперішньої церковної ситуації в Україні.


********

Нагадаємо, що з боку Московської Патріархії досі не було зроблено помітних кроків у подоланні церковного розділення в Україні, крім закликів до покаяння до УПЦ КП і УАПЦ. Більш того, декілька років тому було заблоковано спробу УПЦ (МП) власними силами розпочати діалог з УПЦ КП і УАПЦ шляхом створення спільної робочої групи, що почала була діяти.