Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

середа, 6 березня 2013 р.

Прогнози журналістів смішать офіційний Ватикан

Написання статей з прогнозами щодо особи майбутнього Понтифіка стало справжнім літературним жанром, в якому, за деякими винятками, інтерес до даної тематики прямо пропорційний необізнаності в темі, про яку йде мова, - відзначає офіційне ватиканське видання L'Osservatore Romano. Газета підкреслює, що іноді звичайні люди, які випадково читають прогнози газетних «експертів», є більшими фахівцями, бо ближче відчувають категорії, про яких говорять самі автори статей. Ватиканське видання звертає увагу на те, що дуже часто написання таких прогнозів викликане відсутністю новин та необхідністю заповнювати свої шпальта. Звідси з'являються статті з теоріями про спосіб обрання майбутнього Папи,  його імя і т.д.

Ще одним типовим слоганом, яким користуються журналісти, є стародавня римська приказка: «Хто заходить на конклав папою, виходить кардиналом, а хто заходить кардиналом - виходить Папою». Її зміст підкреслює, що найчастіше Понтифіком стає найнесподіваніший кандидат. L'Osservatore Romano відзначає, що цей стереотип протягом ХХ століття розбивався кілька разів: у 1939 році "фаворитом» був кардинал Еудженіо Пачеллі, який став Папою Пієм XII, в 1963 - кардинал Джованні Батіста Монтіні, який став Папою Павлом VI. Звичайно, винятком є обрання Йоана Павла II, яке змогли передбачити лише деякі дуже досвідчені фахівці, серед яких іспанський священик і ватиканіст Хосе Луїз Мартін Дескальcа.

На думку ватиканіста й співробітника «Радіо Ватикану» Луїса Баділли, з 11 лютого - дня, коли Бенедикт XVI оголосив про те, що покидає Престол св. Петра - число «найвірогідніших», на думку ЗМІ кандидатів, зросла з 23 до 47 осіб. «Багато записують їх на папері, щоб потім, коли-небудь, показати своїм онукам і сказати: «Я це передбачав», - відзначає L'Osservatore Romano.

За матеріалами «Радіо Ватикану»