Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

пʼятниця, 26 квітня 2013 р.

Священики проти штучних квітів на могилах

Греко-католицька церква закликає українців не прикрашати могили померлих пластиковими квітами та вінками, йдеться у сюжеті ТСН.19:30. Така практика набуває масштабності напередодні Великодня. Церковники кажуть, що у ці дні пластик заполоняє кладовища. Люди прибирають могили та прикрашають новими штучними квітами, а старі, що вже втратили колір, - викидають. Українці використовують штучні квіти, бо вони не в'януть. А працівники цвинтарів тим часом не встигають машинами вивозити на смітник торішні прикраси. "Давно вже в європейських країнах штучні квіти заборонено приносити на кладовище. Там тільки живі квіти і віночки з живих квітів", - зазначив Сергій Тлумацький, керівник СКП "Ритуальна служба". Крім довговічності, ще один аргумент за пластикові квіти перед живими - забобони.

"Чогось кажуть, живі не треба ставити", - каже Інна Волкова, жителька Тернополя. Купити штучну прикрасу на могилку цього року коштує від 20 до 100 грн. Однак деякі продавці пропонують штучним квітам іншу альтернативу - екологічно чисті букети із сухоцвіту. Вони і найдешевші - по 5 грн. Греко-католицька церква закликала вірян не носити пластик на кладовище. Роз'яснювальну роботу про екологічну шкоду мають проводити священики.

"Традиція штучних квітів немає глибокого коріння і триває не більше 10-15 років. У цьому сенсі є надія, що якщо люди усвідомлять, що немає такої основи - традиційної, релігійної основи - і ця практика шкідлива для довкілля, то з часом відмовляться", - сподівається Володимир Шеремет із бюро з питань екології греко-католицької церкви. Церковників підтримують комунальники та екологи. Бо, кажуть, якщо в містах пластикові вінки з кладовищ вивозять на смітник, то в селах їх просто спалюють. "Спалювати пластик ні в якому разі не можна. Тому що канцерогени дуже високі, і це дуже шкідливо людям, і впливає негативно на довкілля", - пояснив Олег Соколовський, заступник керівника управління ЖКГ із питань екології. Також не можна ці вінки закопувати, кажуть фахівці, бо час розкладу пластику та паперу, просоченого парафіном, дуже тривалий.