Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

субота, 6 квітня 2013 р.

Предстоятеля Церкви Чехії звинувачують у блуді


На початку квітня 2013 року в Чехії піднявся галас навколо імені Предстоятеля Православної Церкви Чеських земель і Словаччини митрополита Христофора (Пулеца). 3 квітня в Оломоуці з цього приводу зібрався Священний Синод, на якому були розглянуті скарги, подані проти митрополита Христофора, повідомляє портал "Релігія в Україні".

На адресу Священного Синоду Православної Церкви Чеських земель і Словаччини подані офіційні скарги, в яких говориться, що митрополит Христофор має кількох коханок, від яких у нього є діти. Скарги написані представниками двох православних церковних громад, а також жінкою на прізвище Раптсунова (чеш. - Raptsunová). За відомостями подавачів скарг, у митрополита Христофора є десять дітей від різних жінок. У мережі Інтернет навіть з'явилися фотографії, на яких можна бачити митрополита без церковного облачення в товаристві різних жінок з дітьми.

Видання Eurozpravy.cz пише, що жінка, ім'я якої не називається, розповіла про митрополита Христофора наступне: «Я мала з ним зв'язок протягом декількох років. Але я була не одна. У нього було багато жінок ... Він успішний і багатий чоловік і вміє цим користуватися ... Думаю, що це правда, що у нього є ці діти і жінки. Деяких я знаю особисто ».

Однак сам митрополит всі звинувачення відкинув заявивши, що фотографії, що з'явилися в Інтернеті, не дають підстав звинувачувати його в порушенні чернечих обітниць. Він підтвердив лише, що до прийняття чернецтва був у шлюбі, в якому у нього народилося дві дочки. Однак згодом його сім'я розпалася, він прийняв чернецтво і після цього ніяких дітей у нього не було.

Предстоятеля Церкви Чехії звинувачують у блуді
3 квітня в Оломоуці зібрався Священний Синод Православної Церкви Чеських земель і Словаччини, на якому були розглянуті скарги, подані проти митрополита Христофора. В офіційній інформаційній заяві, опублікованій 5 квітня йдеться, що Синод не знайшов у поданих скаргах жодних вагомих доказів на користь висунутих звинувачень і тому визнав ці скарги безпідставними. Тим не менш, Синод попросив митрополита Христофора вжити необхідні правових дій, щоб очистити своє ім'я і Православну Церкву від висунутих звинувачень.

Синод визнав, що мали місце цілеспрямовані дії «кола осіб, що прагнуть навмисно заплямувати добре ім'я митрополита Христофора та Православної Церкви в Чеських землях і в Словаччині».

Крім того, спроба дискредитувати митрополита і, мабуть, відсторонити його від управління Церквою пов'язується з так званим процесом «майнового вирівнювання» між державою та церквами в Чехії. Передбачається, що релігійні організації, офіційно зареєстровані в Чехії і постраждалі в роки комуністичного режиму, отримають від держави матеріальну компенсацію. Зокрема, Православна Церква повинна отримати більше 1 мільярда чеських крон. Як повідомив митрополит Христофор 4 квітня в інтерв'ю телеканалу NOVA, в Церкві немає єдності думок щодо того, як будуть витрачатися ці кошти. При цьому журналісти стверджують, що в оточенні митрополита Христофора є кілька політиків, чиновників і підприємців з сумнівною репутацією, які зацікавлені в доступі до цих грошей.

Чеське видання Lidovky.cz з посиланням на голову Празької єпархіальної ради протоієрея Ярослава Шуварского повідомляє, що наступне засідання Синоду заплановане на кінець квітня 2013 року. Якщо до цього часу митрополит Христофор не зробить офіційних правових кроків зі зняття з себе усіх підозр, він, як стверджує отець Ярослав, буде усунутий з посади Предстоятеля і керівництво Церквою тимчасово перейде до архієпископа Оломоуцького та  Брненського Симеона (Яковичу).

Це вже не перша неприємна історія, в яку потрапляє митрополит Христофор. Після того, як в 1990-ті роки були розсекречені архіви служби Державної безпеки Чехословаччини, був опублікований офіційний список осіб, які співпрацювали з органами держбезпеки в комуністичний період. У цей список потрапило й ім'я митрополита Христофора (у миру його звуть Радим Пулец). Справа, що свідчить про його співпрацю з держбезпекою в якості негласного агента була заведена ще 29 липня 1974 року. Майбутньому митрополиту тоді був лише 21 рік. Однак сам митрополит Христофор в 2007 році заявив, що ніколи з держбезпекою не співпрацював. За його власними словами, ще в 1997 році «суд постановив, що я був записаний в число співробітників Державної безпеки необгрунтовано».