Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

середа, 3 квітня 2013 р.

Вчені довели користь віри та релігійності

Релігійна практика сприяє душевному здоров'ю і може розглядатися як важливий засіб лікування в медицині. До такого висновку дійшли віденський нейробіолог Рафаель Бонеллі і його колеги з університету Дьюка в ході аналізу результатів масштабного дослідження, опублікованих в «Journal of Religious Health». Депрессія, наркоманія та самогубства серед релігійних людей зустрічаються значно рідше, ніж серед атеїстів, пояснив Бонеллі в інтерв'ю австрійському новинному агентству KATHweb.  

Вчені дослідили всі наукові роботи по релігійності і психічному здоров'ю, які були опубліковані з 1990 р. в різних країнах світу в найбільш цитованих спеціалізованих журналах по психіатрії і нейробіології. 72% робіт показали, що психічне здоров'я зростає в тій мірі, в якій людина прагне практикувати духовні практики. У 18% не простежувалося чіткого зв'язку, а в 5% релігійність негативно позначалася на психічному здоров'ї. Аналогічне дослідження, проведене в 1992 р., прийшло до схожих висновків, пише Седмиця.

Бонеллі був «вражений» «дуже чітким результатами»: в залежності від групи хвороб свідоцтва захисної функції релігійності частково зростали, перш за все, коли мова йшла про наркоманію, депресію та суїцид. При деменції результати також були багатообіцяючими. На думку нейробіолога, «якби релігія була медикаментом, з упевненістю можна сказати, що вона була б схваленою».

Результати даного дослідження в корені розходяться з тими, що існували до сьогоднішнього дня, особливо в середовищі психотерапевтів, які представляють релігію як блок. Бонеллі в зв'язку з цим пише, що «спадщина Зигмунда Фрейда застаріла». «

Фрейд провів багато видатних досліджень, але стосовно його висновків про релігію,  треба сказати, що вони все ж обумовлені його особистим антирелігійним настроєм. Спостереження за пацієнтами не дають можливості погодитися з його висловлюванням про релігію як про "колективне невроз нав'язливих станів"», вважає вчений, який сам викладає у Віденському університеті Зигмунда Фрейда, керує Інститутом вивчення релігійності в психіатрії та психотерапії та має приватну практику у Відні.

Яким способом релігія зміцнює психічне здоров'я загадане дослідження не описує. Вчені припускають, що почуття трансцендентного «допомагає людині знайти своє місце в світі, не зациклюватися на собі й своїх проблемах, бути більш зверненими назовні». Слідування 10 заповідям розвиває здорові відносини з навколишнім світом. Спроба побудувати відносини з Вищою Особою сприяє розвитку внутрішньої стабільності. 100-відсоткового захисту релігійність, звичайно, не дає, пояснює Бонеллі. І віруюча людина здатна позбавити себе життя. Однак психіатри можуть використовувати релігійність людини як корисний ресурс, який допомагає в процесі лікування «як, наприклад, родина».