Понеділок, 8 квітня 2013 р.

Церковні хроніки: УАПЦ переходить до УПЦ КП

В Українській православній церкві Київського патріархату (УПЦ КП) заявили про перехід під юрисдикцію великої кількості парафій Української автокефальної православної церкви (УАПЦ). Про це пише "Коммерсант-Украина". "Таких громад - вже десятки. Особливо активно об'єднання проходить в Тернопільській області",- заявили в УПЦ КП в кінці минулого тижня. Секретар Священного синоду УПЦ КП архієпископ Євстратій (Зоря) вважає це свідченням втрати контролю УАПЦ над адміністративними структурами.

"Ми не працюємо спеціально, щоб розвалити УАПЦ. Неможливо зробити це з тим, що вже розвалилося. Це внутрішній рух парафій УАПЦ до Київського патріархату",- запевнив архієпископ Євстратій, посилаючись на відкритий лист єпископа Хмельницького і Кам'янець-Подільського УАПЦ Адріана (Кулика) голові УАПЦ Мефодію.

У ньому єпископ вказав на системні проблеми всередині УАПЦ - прорахунки в управлінні, відкладання скликання Помісного собору з 2000 року (хоча він повинен проводитися раз на три роки), криза в підготовці кадрів в навчальних закладах УАПЦ, а також на "процес відходу від УАПЦ як архієреїв, так і цілих парафій".

В УАПЦ не підтверджують інформацію УПЦ КП. "У нас немає таких відомостей,- заявив прес – секретар УАПЦ протоієрей Віталій Данчак.- Якщо такими заявами в УПЦ КП хочуть завдати шкоди духу автокефалії, то у них нічого не вийде".

Голова львівського братства Андрія Первозванного УАПЦ Тарас Дмитрик вважає, що парафії йдуть в першу чергу не від УАПЦ, а від "бездарного керівництва митрополита Мефодія".

"Воно сьогодні тримається тільки на ідеях, які продовжують підтримувати духовенство та миряни",- зазначив він. Разом з тим він вважає, що перехід громад УАПЦ під юрисдикцію Київського патріархату не є масовим.

Втім, архієпископ Євстратій зазначив, що якщо перехід парафій УПЦ КП продовжиться в тому ж темпі, що і зараз, то процес об'єднання буде недовгим: "Ключове питання - це рішення Львівської єпархії, яка, по суті, становить половину УАПЦ. Якщо воно буде прийнято, тоді можна буде сказати, що об'єднання відбулося".

Нагадаємо, УАПЦ і УПЦ КП намагалися об'єднатися вже тричі. Востаннє - в 2011 році - УАПЦ висунула обов'язковою умовою відставку глави УПЦ КП патріарха Філарета, після чого діалог був перерваний. Між тим в УПЦ КП заявили про продовження діалогу щодо об'єднання вже на рівні єпархій та парафій.