Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

понеділок, 8 квітня 2013 р.

Храм Святої Софії названо творінням... мусульман

Як повідомляє репортер інтернет-проекту "Помісна Церква" з посиланням на агенство церковних новин "Ромфея", згідно з «відкриттям» професора Стамбульського університету мистецтв Суфі Саатчі, опублікованому в щомісячному турецькому журналі з питань історії та культури «Yedikta Dergisi» за квітень 2013 року, нинішній храм Святої Софії є не візантійського походження, а творінням відомого османського архітектора Мімара Синана, автора безлічі мусульманських споруд по всьому Балканському півострову. За твердженням турецького професора, без прославленого Мімара Синана не було б сьогодні і Святої Софії, яка є основною архітектурною домінантою старого Стамбула. 

Безпрецедентні висловлювання турецького професора викликали сенсацію в Туреччині, і багато відомих газет передрукували цей матеріал під відповідною назвою «Шокуючі твердження про Святу Софію».

Абсурдна думка Суфі Саатчі будується на гіпотезі про те, що в османський період купол Святої Софії серйозно постраждав і обрушився в результаті землетрусу. Після цього, як вважає професор, Мімар Сінан з великою групою помічників-архітекторів відбудував храм заново, і з тих пір Свята Софія несе на собі османську печать цього великого архітектора. Тільки ось єдине, про що прихильники цієї абсурдної теорії забувають нам сказати, так це християнське походження знаменитого Мімара Синана.

Храм Святої Софії названо творінням... мусульман
За однією з версій, він був родом з грецької православної сім'ї Каппадокії, за іншою - з вірменської. Порівнюючи знамениту мечеть Сулеймана, побудовану Мимаром Синаном в період правління Сулеймана Пишного, зі Святою Софією, прихильники теорії приходять до висновку про правоту своїх поглядів на тій підставі, що куполи обох будівель схожі між собою. Таким чином, згідно турецьким поглядам, Храм Святої Софії Константинопольської - це не безсмертна спадщина греко-православної візантійської архітектури, але чисто османський архітектурний шедевр.