Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

пʼятниця, 12 квітня 2013 р.

Предстоятель Церкви Чехії відрікся від престолу

Блаженніший Христофор, митрополит Чеських земель і Словаччини, відрікся від престолу. Про це він заявив 12 квітня 2013 на засіданні Священного Синоду Православної Церкви в Чеських землях і Словаччини. За словами секретаря Оломоуцько-Брненської єпархії Романа Юрігі, своє рішення митрополит обгрунтував необхідністю зберегти єдність Церкви, повідомляє "Релігія в Україні".  Нагадаємо, що на минулому тижні митрополит Христофор (Пулец) був звинувачений в порушенні чернечих обітниць. Він заперечував усі звинувачення і вказав, що готує певні юридичні кроки для очищення свого імені. 

Про те, що у блаженнійшого Христофора нібито є декілька коханок і прижиті з ними діти, повідомив чеський телеканал Nova. Журналісти розповідали, що у митрополита були стосунки з дружиною одного з парафіяльних священиків, які тривали сім років. І це була не єдина жінка. З іншими у нього також є діти, всього близько десяти.Митрополит відповідав тим, що у нього є всього дві дочки - Катерина і Сусанна, які народилися ще до прийняття ним чернечих обітниць. Він вважає, що звинувачення на його адресу пов'язані з тим, що Православна Церква повинна в рамках церковної реституції отримати близько 4 млн. євро (понад 1 млрд. чеських крон). 

Ця конфліктна ситуація була розглянута спочатку 3 квітня на засіданні Священного Синоду. Після цього було оприлюднено заяву для преси, з якої випливало, що Синод визнав усі звинувачення на адресу митрополита безпідставними і висловив йому підтримку. Але в той же час канцлер Празької єпархії протоієрей Ярослав Шуварский повідомив журналістам, що Синод змістив митрополита Христофора з посади предстоятеля і передав тимчасове управління Церквою в руки архієпископа Оломоуцько-Брненського Симеона.

Проте вже 8 квітня три архієрея - Пряшівський архієпископ Ростислав, Міхаловський єпископ Георгій і Годонінській єпископ Іоаким - опублікували заяву, в якій говорилося, що повідомлення, що з'явилося в пресі 4 квітня, не відповідає дійсності. Із заяви єпископів стало відомо, що митрополит Христофор на засіданні Синоду 3 квітня підписав доручення, за яким тимчасове управління Церквою, дійсно, перейшло до архієпископа Оломоуцько-Брненськького Симеона - найстаршому за хіротонією архієреєві Православної Церкви Чеських земель і Словаччини. Однак на наступний день ця довіреність митрополитом була відкликана.

Предстоятель Церкви Чехії відрікся від престолу
Митрополит Христофор пояснив, що порадившись із юристами прийшов до висновку про незаконність цього документа. Архієреї, які підписали заяву 8 квітня, кваліфікували поведінку митрополита Христофора як «неприпустиму та неканонічну». Крім того, архієреї заявили, що виступ митрополита на телеканалі «NOVA», в якому він заявив, що причина конфлікту криється в суперечках через кошти, які Церква повинна отримати від держави, ще більше дискредитувало Православну Церкву. 

У відповідь на це 10 квітня митрополит Христофор також оприлюднив звернення до пастви, в якому просив пробачити його, якщо він висловився некоректно. У цій складній ситуації було вирішено скликати чергове засідання Синоду вже 12 квітня в Оломоуці, хоча раніше говорилося, що таке засідання збереться в кінці місяця. На цьому засіданні митрополит Христофор заявив, що йде з посади Предстоятеля. Місцеблюстителем Митрополичого престолу став архієпископ Оломоуцько-Брненський Симеон (в миру - Радівой Якович). Синод рекомендував Празькій єпархії обрати кандидата на посаду правлячого архієрея до 19 квітня 2013 року.

Нагадаємо, митрополит Христофор зайняв Празьку архієпископську кафедру в 2000 р. після смерті митрополита Дорофея, а митрополитом Чеських земель і Словаччини він був обраний у 2006 р. після смерті митрополита Миколая. Нинішня конфліктна ситуація в Православної Церкви Чеських земель і Словаччини збіглася за часом з підготовкою до ювілейних урочистостей з нагоди 1150-річчя місії святих Кирила і Мефодія в Моравії. Урочистості заплановано на 24-26 травня 2013 року. Очікується, що на ці урочистості до Чехії прибуде Константинопольський Патріарх Варфоломій.

Також нагадаємо, що буквально за кілька днів до початку цього конфлікту митрополит Христофор отримав диплом почесного доктора Ужгородської української богословської академії. Диплом йому вручив ректор УУБА архімандрит Віктор (Бедь), який відвідав Прагу 31 березня 2013.