Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

четвер, 11 квітня 2013 р.

Варфоломій І вшанував Патріарха-мученика Григорія V

Як повідомляє репортер інтернет-проекту "Помісна Церква", 10 квітня 1821 року турки повісили мученика патріарха Григорія V на головні ворота Патріархату в Фанарі. З тих пір ці ворота залишаються закритими на честь і пам'ять про подвиг священномученика та народомученика (етномартіріаса) Григорія. Щороку в цей день Вселенський Патріарх Варфоломій I запалює свічку пам'яті та віри, молячись перед брамою мучеництва свого попередника патріарха Григорія. Патріарх Григорій був не єдиним мучеником за рідну Церкву та народ.  

На жаль, і до нашого часу турецькі гіди та турки поширюють неправдиву інформацію про ті часи, дезінформуючи туристів закриті ворота називають «Воротами ненависті» натякаючи на вічну ненависть православних щодо мусульман. Звісно, це велика брехня і фантазії. Те, що прийшло комусь в голову, звичайно, суперечить християнському духу і до Православ’я не має жодного відношення. Православні християни Константинополя бачуть в цьому лише чийсь намір створити штучну напругу між вірами та народами.

Після падіння Константинополя Вселенські Патріархи досить часто страждали від турків. Деякі з них були повішені, інші потонули в морі, інші були змушені піти у відставку, інші були відправлені на заслання, інші залишили свій останній подих у в'язниці. І всі ці рішення походили з османської адміністрації. Варто зауважити, що історії відомо дуже мало подробиць з життя тогочасних мучеників-патріархів. Тим більше не так широко відомі численні випадки мучеництва та сповідництва простих ієрархів, священиків і ченців, які були повішені або вбиті таємно, або історія про них нині перекручена мусульманами. 

Більше про Патріарха Григорія можна прочитати в російській та  грецькій Вікіпедії.