Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

понеділок, 27 травня 2013 р.

Вселенський Патріарх відвідав Чехію, але дива не сталось

Довгоочікуване свято в Чехії “підмочила” не тільки погода, але й відсутність Предстоятеля
Довгоочікувана подія відбулася. Константинопольський Патріарх і представники інших Православних Церков відвідали Мікулчіце в Чеській Республіці де відслужили богослужіння на честь 1150-ої річниці місії Кирила і Мефодія. Очікувалося, що на службу під відкритим небом зійдеться біля 10 тисяч осіб. Але в суботу 25 травня зійшлося не більше 2000 осіб. Якщо ж порахувати представників духовенства з членами їх сімей, поліцію, охоронців, офіційних представників консульств і влади Чеської Республіки, великої кількості запрошених з метою безпеки медичних працівників, то звичайних віруючих було менше половини з присутніх. Ще частково ілюзію масовості витворили продавці сувенірів і цікаві жителі навколишніх сіл, що спостерігали за богослужінням з пивом і ковбасками, стоячи в гастрономічній частині провізорного святкового комплексу.

Організатори послалися на сильний дощ під час богослужіння, як на причину слабкої участі мирян. Але, те,  що саме дві години тривання богослужіння буде падати дощ, ніхто з потенційних учасників молитви не міг знати наперед. Тому можливі причини ігнорування довгоочікуваної акції простими віруючими треба шукати в чомусь іншому. На фоні зовнішньої святковості була помітна відсутність одного з головних ініціаторів і організаторів святкування — архиєпископа Христофора, що через медіаскандали довкола його особи в квітні відрікся митрополичого престолу Православної Церкви Чеських земель і Словаччини.

Панорама цілої акції. Видно малу кількість учасників.
Докази його провини поки-що не були опубліковано церковним судом. Головний позивач пані Рапцунова, що звинувачувала архиєпископа в порушені монашої обітниці, публічно розкаялася у скоєному на архієпископа Христофора наклепі. Але відновлення владики у статусі Предстоятеля не відбулося. Синод заявив, що владика має й інші провини, через котрі є канонічно неспроможний виконувати уряд. Про ті інші провини поки що публічно ніхто не розповів. 

Після богослужіння Вселенського Патріарха вітає кардинал Мілослав Влк від імені католицьких єпископів.
Ліворуч стоїть владика Симеон, єпископ Оломоуцько-Брнєнський, керуючий справами митрополичої адміністрації.
За таких загадкових обставин посилюється ініціатива за відновлення популярного владики Христофора у функції предстоятеля церкви. Вже зібрано 3000 підписів під петицією за його повернення. За умов, що до парафіян Православної церкви чеських земель і Словаччини при переписі населення було зараховано лише 20628 осіб, можна вважати, що петицію підписало 15% активних віруючих. 

Константинопольський Патріарх Варфоломій під час візиту відмовився офіційно втручатися у внутрішні справи Православної Церкви Чеських земель і Словаччини. Все ж ініціаторам петиції вдалося 26 травня зустрітися з Константинопольським патріархом в місті Брно і ознайомити його зі своєю позицією. Владика Христофор залишається поза службою, хоч головне звинувачення з нього зняте, а другорядні обвинувачення досі залишаються таємницею і відомі лише вищому духовенству.

Якщо владика дійсно порушував канони церкви, то виникає питання, чому говорити про це духовенство почало аж після підписання домовленості з чеською владою про фінансове відшкодування православної церкви? Згідно з домовленістю церква має отримати від держави понад 1 мільярд 200 мільйонів чеських крон (біля 500 мільйонів євро). Важко не спокуситися думкою, що зміна керівництва церкви таким загадковим способом і грошове відшкодування Церкви якось пов'язані між собою. Залишається сподіватися на щонайшвидше позитивне чи негативне вирішення питання провини владики Христофора, але якимось розумним способом, що не буде викликати сумнівів щодо справедливості рішення. Незрозумілі події викликають спокусу серед православних віруючих і значно дискредитують в переважно атеїстичній Чехії малочисельну православну спільноту.

Спеціально для інтернет-проекту "Помісна Церква"
Віталій Кравець, м.Прага