Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

понеділок, 6 травня 2013 р.

Світла седмиця на Святій Горі Афон. Фото

Світлий Понеділок. Щороку на другий день Пасхи на Афоні проводиться Хресний хід з чудотворною іконою Пресвятої Богородиці «Достойно є». Цей традиційний святогірське свято проходить з дивовижною урочистістю і за своїм масштабом нагадує Хресні ходи Візантійської імперії. Починається день з Божественної Літургії, яка відбувається в головному соборному храмі Афона - Протата. За багатовіковою традицією богослужіння звершують тільки священнослужителі-келіоти - жителі столиці Афону. Представники монастирів в ньому участі не приймають. Після закінчення Божественної літургії звершують водосвятний молебень і читається Канон Пресвятої Богородиці.

Потім формується процесія, на чолі якої встають хорогвоносці з хрестами, візантійським і грецьким прапором, хоругвами та билами. Одна з головних святинь Святої Гори - ікона «Достойно є» укрита багатобарвною великою парасолею. У Хресній ході беруть участь представники всіх афонських обителей, Священний Кінот на чолі з Протом, світська влада Афону, сотні ченців і прочан. Всі вони по черзі несуть на руках чудотворний образ Богородиці. Радісно дзвонять дзвони і голосно звучать візантійські духовні піснеспіви. Урочиста хода по околицях столиці Афона - Кареі триває від п'яти до шести годин. Маршрут обраний в суворій відповідності з Статутом Святої Гори Афон 1508 року, і за його точністю спостерігає один з ченців.

Крестоходці проходять повз представництв афонських монастирів, чернечих келів і келій. Всі з благоговінням зустрічають Образ Пресвятої Богородиці і пригощають учасників Хресної ходи солодощами, яйцями, сиром і вином. У кожній (навіть самої невеликій) келії читається Євангеліє і тропар на честь святого, якому вона присвячена. Возноситься молитва про ігумена або старця чернечої братії. Завершується Хресний хід молебнем в будівлі Священного Кінота. Самі афонські ченці так пояснюють сенс багатовікової традиції: мета Хресної ходи - розділити благу звістку про Воскресіння Спасителя з оточуючими і афонською природою. Освятити поля, ліси, рослини і тварин Святої Гори. У цей день всі разом природа, люди, звірі і рослини, небо і земля, ченці та миряни переповнені Пасхальної радості і славословлять Творця.

Понеділок - вівторок Традиційні Хресні ходи з чудотворними іконами і Святими мощами проходять у всіх афонських обителях. Зокрема, на третій день після Великодня процесія з чудотворним образом Пресвятої Богородиці «Дивовижне заступництво» з монастиря Кутлумуш перебуває з візитом у відповідь розташовану неподалік Карею (за день до цього Кутлумуш відвідує Хресний хід з іконою «Достойно є»).

Особливою урочистістю відрізняється Хресний хід з чудотворною Іверської іконою Пресвятої Богородиці, що проходить у вівторок Світлої седмиці в монастирі Івірон.

П'ятниця У Ватопедському Афонському монастирі проходить Хресний хід з чудотворним образом Пресвятої Богородиці «Єлеоточива» («Дохіарісса», «Келарниця»). Вранці ікона переноситься з монастирського сховища єлею  в кафедральний собор Ватопеду, а після закінчення Божественної Літургії виноситься у двір обителі, де з особливою урочистістю у супроводі ігумена, братії та паломників бере участі в традиційному Хрещеному ході.

На Світлій Седмиці афонський устав допускає для ченців деякі послаблення: зокрема, дозволені візити в сусідні монастирі. Все повертається на круги своя на Фоминому тижні.

Фоторепортаж. Хресний хід в Івіроні: