Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

вівторок, 4 червня 2013 р.

Від Пасхи до Трійці та знову до Пасхи

Ви ще пам’ятаєте дату святкування Воскресіння Христового у 2013 році? А смак та запах пасок? Чи залишилися тільки спогади та фотографії біля чудового кошика для освячення? Чи, можливо, ви вже полегшено підмітили, що свято вже позаду і тепер можна взятися за роботу? Як би там не було, але Церква не залишає нас без своєї опіки, навіть після церковних свят. Вона веде нас від Пасхи до Трійці та знову до Пасхи. Як мати чи батьки завжди дивляться за своїми дітьми та турбуються про їхнє майбутнє, так і Церква не залишає нас з вами на самоті у період між великими святами.

Свято для всіх чи тільки для священиків

До речі, в Церкві свято кожного дня. Відкриваючи Церковний календар ми підмітимо, що, навіть, у так звані будні Церква пропонує нам відвідати храми або вдома почитати ті чи інші сегменти з Святого Письма – Апостольських послань та Євангелія. Для чого це? Щоб ми разом з усіма членами Церкви росли духовно, а не відставали в рості.

Великі Дванадцять

Церква – не організація, а організм, який живе та зростає, а Головою якого є Господь наш Іісус Христос. Церковні свята – це серцебиття Христової Церкви. Саме тому вони важливі для християнина. Це наше з вами духовне життя та надбання кожного разу нового досвіду спілкування між собою у молитві.

Отже, поміж усіх свят, в тому числі «буденних», Церква виділяє дванадцять особливих днів, у які пропонує нам з вами щонайбільше подумати над своїм місцем у Царстві Небесному, нехай поки що тільки на землі.

Список дванадцятьох головних свят очолює не свято Воскресіння Христового, адже Пасха стоїть над всіма святами. Це свято всіх свят! Традиційно ми розпочинаємо список зі свята на честь Різдва Божої Матері (21 вересня за новим стилем). Чому? Через те, що раніше новий рік (або початок нового Індікта) святкувався 1 (14 за новим стилем) вересня.

Від Пасхи до Трійці та знову до Пасхи
Отже дванадцять великих свят (за новим стилем). так би мовити “Від Пасхи до Трійці та знову до Пасхи“: Різдво Божої Матері (21 вересня), Воздвиження Чесного і Животворного Хреста Господнього (27 вересня), Введення Божої Матері (4 грудня), Різдво Христове (7 січня), Хрещення Господнє (19 січня), Стрітення Господнє (15 лютого), Благовіщення Пресвятої Богородиці (7 квітня), Вхід Господній у Єрусалим (перехідне, святкується за тиждень до Пасхи), Вознесіння Господнє (перехідне, святкується на 40-й день після Пасхи і завжди у четвер), День Святої Трійці (перехідне, святкується на 50-й день після Пасхи), Преображення Господнє (19 серпня), Успіння Божої Матері (28 серпня).

Не забули нічого? Давайте не забувати також, що для кожного з нас день нашого тезоіменитства (день Ангела чи день святого, ім’я якого ми носимо) – це наша друга Пасха, і відзначати цей день у молитві та обов’язково з радістю і вдячністю.

Отже від Пасхи до Трійці та знову до Пасхи – це річне богослужбове коло, яке складається не тільки із свят, але також і з нашого християнського життя та наших добрих справ, тобто доброчинності. Пам’ятаймо про це!

прот. Іоанн Шандра,

газета “Православне Закарпаття”