Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

неділя, 16 червня 2013 р.

15 червня: Святого Димитрія Філадельфійського

Час життя цього святого достовірно не відомий. Згідно з одними джерелами, він жив на межі XV-XVI століть, згідно з іншими - в XVII столітті. Святий Димитрій був сином філадельфійського священика. Коли хлопчикові було 13 років, турки змусили його відректися від Христа, після чого віддали в служіння вищому чиновнику міста. Завзятість і висока моральність юнака не залишилися непоміченою - його поставили в офіцери, і згодом він став заможною і заручився з однією з найбільш завидних наречених в місті. Димитрію виповнилося 25 років, коли його осінила Божественна благодать і він згадав про ранні роки, проведених в Істинній вірі.

Хлопець зрозумів, що даремно дозволив спокусити себе. Оплакуючи своє становище, він вирішив прилюдно сповідати Христа. Димитрій відправився до правителя і чиновникам Філадельфії і заявив, що після дванадцяти років засліплення, його було просвітлено Духом Святим і зрозумів, що мусульманська релігія не може дати спасіння. Святий попросив стратити його якомога швидше, щоб він міг спокутувати гріх. Турки в люті накинулися на Димитрія і, розтягнувши на землі, завдали йому 315 ударів. Подібно дзвінким цимбалам, святий під ударами віддавав хвалу Богові і закликав на допомогу святих мучеників. 

Кинутий після цього у в'язницю, він протистояв тиску вчителів ісламу та арабського чаклуна. Їхні спроби переконати Димитрія залишилися марними: воїн Христовий був непохитний. Не зумівши зламати волю християнина, турки на ранок його відпустили. Тоді, боячись втратити можливість спасіння душі,  Димитрій увійшов до кав'ярні, де знаходилося безліч турків. Він на весь голос почав лаяти їх віру, топчучи свій білий тюрбан і зелений одяг. Мусульмани в люті побили його. Вирішивши, що він помер, вони стали обговорювати, як краще спалити його тіло, але Димитрій раптом вимовив: «Я готовий дати вам грошей, щоб ви купили дров для вогнища». Тоді турки тричі прокололи його спину мечем, але святий все ще залишався живий.

15 червня: Святого Димитрія Філадельфійського
По цьому його потягнули ще на вогнище, де по дорозі хтось полоснув християнина мечем по обличчю. Святий затиснув руками рану, що кровоточила та продовжував йти далі. Коли він зупинився перед церквою, щоб піднести молитву, йому відсікли ноги. У цей момент Димитрій відійшов до Господа. Його тіло кинули у вогонь, але воно залишилося неушкодженим. Тоді кати стали рубати багатостраждальні останки на частини інструментами, якими підтримують вогонь у вогнищі. Згодом від чесних мощей святого мученика Димитрія відбулося безліч чудес.  Св.Димитрій вшановується в Грецькій Церкві 15 червня. У Месяцеслов Руської Православної Церкви дана пам'ять не включено. Св. Никодим називає датою його мучеництва 1657 р., проте, згідно рукописам, це сталося на початку XVI ст.