Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

четвер, 13 червня 2013 р.

УАПЦ у Полтаві провела круглий стіл про спів та музику

В п’ятницю, 7 червня, в Полтавському краєзнавчому музеї засіданням круглого столу: «Українська духовна музика, її місце та роль у сучасному музичному просторі України: проблематика, шляхи розвитку», розпочався перший регіональний фестиваль духовної музики: «Небесні перевесла», присвячений 1025-літтю хрещення Київської Русі, організований управлінням культури Полтавської ОДА, Харківсько-Полтавською єпархією УАПЦ та Полтавським краєзнавчим музеєм за підтримки Департаменту інформаційної політики та комунікацій з населенням ОДА. В заході взяли участь – письменники, композитори, викладачі, хормейстери, представники музичної інтелігенції з Полтавщини та Київа.

Начальник управління культури ОДА Геннадій Фасій у своєму слові відзначив, що подібні заходи є важливими для суспільства як виховний і об’єднуючий фактор. «Відзначення ювілейної дати запровадження християнства на Русі повинне стати святом торжества європейської ідентичності України, а подібні заходи цьому тільки сприяють», - зокрема зазначив Геннадій Іванович.

Перший заступник директора – начальник управління Департаменту інформації та комунікацій з громадськістю Полтавської ОДА Юрій Варченко зазначив, що органи влади, виконуючи Указ Президента України Віктора Януковича про відзначення 1025-ліття хрещення Київської Русі, надаватимуть всіляку підтримку релігійним організаціям у реалізації їхніх проектів та ініціатив, приурочених до цього ювілею.

Заступник начальника облуправління культури Валентина Вождаєнко у вступному слові розповіла про те, як виник задум організації обласного фестивалю духовної музики, який отримав статус регіонального з назвою «Небесні перевесла», про його значення в ряду інших мистецьких фестивалів, що проводяться на теренах Полтавщини.

УАПЦ у Полтаві провела круглий стіл про спів та музику
Керуючий Харківсько-Полтавською єпархією УАПЦ єпископ Афанасій як у своєму виступі, так і під час обговорення теми круглого столу, розвивав думку важливості єднання українців у святій справі розбудови української Держави, в тім числі й шляхом розвитку хорового мистецтва як потужного засобу єднання людей поміж собою, бо спільний спів українців – народний і духовний – завжди ніс у собі ідею любові до України, піднімав народ на визвольну боротьбу. А нині ми переживаємо найвідповідальніший період державотворення – його утвердження. Тому, як зазначив Владика: «Тільки обопільно відкинувши всілякі упередження й амбіції та об’єднавшись навколо найважливішої мети – утвердження української державності, ми захистимо свою Вітчизну, адже Господь дав нам такий шанс. І буде непростимий гріх, якщо ми його знов упустимо».

Прес-секретар консисторії Харківсько-Полтавської єпархії протодиякон Олександр Горай у своїй доповіді розкрив зміст та значення духовної музики у творчості уродженця Полтавщини Григорія Китастого – видатного диригента, бандуриста та композитора. Протодиякон Олександр, як художній керівник хору Харківсько-Полтавської єпархії, зазначив, що в концертній програмі фестивалю прозвучить твір Г. Китастого із його літургії у виконанні єпархіального хору.

Цебрій Ірина Василівна – доцент кафедри всесвітньої історії та методики викладання історії, художній керівник народного аматорського камерного вокального ансамблю «1000 років музики» Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, розповіла про особливості духовної музики Київської Русі.

Далі слово перейшло до почесних гостей із Київа: Тетяни Майданович - члена Національної спілки письменників України, головного редактора видавництва "Криниця", лауреата премії імені Дмитра Луценка; композитора Людмили Левченко (Бутуханової), вчителя музики школи-інтернату №17; Ірини Жданової – заслуженого діяча мистецтв України, керівника хорового відділу музичної школи № 33 Солом'янського району, керівника хору "Сузір'я". Вони поділилися досвідом своєї роботи у царині духовної музики, який уже багато років використовують у своїй роботі.

Цікавим був і досвід впровадження духовної музики у загальноосвітній школі, яким поділилася Алла Бережна – вчитель біблійної історії та християнської етики загально-освітньої школи № 20 ім. Б. Серги, м. Полтава. Методист відділу гуманітарних дисциплін Полтавського інституту післядипломної педагогічної освіти вчителів ім. М. Остроградського Валентина Чирка говорила про значення духовної музики й співу у виховному процесі взагалі й етичного та естетичного зокрема, для школярів усіх вікових груп та студентства, як засобу соборного єднання.

В роботі круглого столу взяли активну участь: Л. Богодиста – директор обл. методкабінету навчальних закладів мистецтва та культури, О. Біляєва – методист обласного центру народної творчості та культ. освітньої роботи, Н. Іванова – художній керівник заслуженого ансамблю пісні і танцю України «Лтава» ім. В. Міщенка, З. Педан – хормейстер заслуженого ансамблю пісні й танцю України «Лтава».

Наостанок Вікторія Коваль – завідуюча сектором мистецької літератури та медіа-ресурсів Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва імені О. Гончара, презентувала добірку книжок із фондів бібліотеки, які стосуються духовної музики, та цікаво розповіла про вміщені в них цінні матеріали.

На круглому столі, що тривав майже чотири години, жваво піднімалися питання історії витоків української духовної музики й співу, їхнього розвитку і здобутків у контексті української та європейської культури як минулого, так і сучасності, шляхи популяризації серед населення Полтавщини кращих творів та пошуки раніше втраченої музичної спадщини. Також висловлювалася думка про впровадження в загальноосвітніх навчальних закладах української духовної музики та співу як потужного засобу духовно-морального й естетичного виховання підростаючого покоління українців, збагачення їхнього світогляду.