Інформаційний портал Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату

пʼятниця, 26 липня 2013 р.

НГ: У Києві чекають скандалів

Сьогодні ввечері до Києва спеціальним поїздом приїде Патріарх Російської православної церкви Кирило, а завтра в українській столиці будуть зустрічати президента РФ Володимира Путіна, - пише Тетяна Івженко в російській Независимой газете. З Києва глава РПЦ вирушить до Мінська, де відбудеться заключний етап святкування 1025-річчя Хрещення Русі. А російський і український президенти відразу після української частини урочистостей разом відправляться до Севастополя, де в неділю відзначатимуть День флоту України і РФ.

Станом на вчора не було точно відомо, чи приїде до Києва Олександр Лукашенко. З чуток, він відмовився скласти компанію Віктору Януковичу, Володимиру Путіну, а також лідерам Молдови Ніколає Тімофті та Сербії Томіславу Ніколичу. У білоруському посольстві не коментували це питання, а джерела в українському МЗС неофіційно сказали, що Лукашенко отримав запрошення, але не підтвердив приїзд.

Можливо, тому що, побувавши в Києві з офіційним візитом місяць тому, Лукашенко не досяг поставлених цілей. Правда, про що в червні говорили президенти України і Білорусі, так і залишилося загадкою. Досі передбачалося, що місія Лукашенка полягала в тому, щоб агітувати Януковича за вступ у Митний союз. Зараз розмова може продовжитися в кулуарах свята.

Експерти вважають, що керівники світських держав взагалі не повинні були б брати участі у церковних заходах. Але річниця Хрещення Русі використовується як привід до політичного діалогу. Директор Інституту української політики Костянтин Бондаренко зазначив: "Для президентів України і Росії це додаткова можливість неформально поспілкуватися, обговорити всі нюанси співпраці, а також плюси і мінуси євроінтеграції, на яку орієнтовано українське керівництво".

Відомий журналіст Віталій Портников вважає, що йдеться не про розмову рівних партнерів. "Путін приїде як імператор всеросійський, місце якого - поруч з Патріархом всія Русі", - образно охарактеризував він ситуацію. Про імперські амбіції російських гостей заявляє і українська партія "Свобода", яка сьогодні, незважаючи на судову заборону, має намір провести акції протесту проти візиту російського Патріарха і президента РФ.

Свої акції готував і жіночий рух FEMEN, що традиційно шокує публіку оголеними і розмальованими тілами. Але в ніч на четвер у Києві був жорстоко побитий один з ідеологів руху Віктор Святський. Про це повідомила лідер організації Олександра Шевченко: "Напередодні офіційного візиту до Києва давніх ворогів FEMEN президента РФ Володимира Путіна, Патріарха РПЦ Кирила, а також президента Білорусі Олександра Лукашенка працівниками спецслужб (у даній ситуації підозрюємо не тільки СБУ, але і ФСБ Росії, і КДБ Білорусі) був жорстоко побитий один з ідеологів FEMEN - з погрозами розправитися тим же способом з активістками руху у разі спроб перешкодити майбутнім масовим гулянням пострадянських диктаторів".

Тепер і від жіночого руху, і від українських націоналістів очікують неприємних гостям сюрпризів. Тому порядок охоронятиме рекордна кількість співробітників правоохоронних органів. Міліція перекриє центр міста, а доступ до місць урочистих заходів буде організовано тільки за спецперепустками, що неприємно здивувало вірян.

Українських активістів особливо обурює, що Володимир Путін візьме участь в урочистостях не як простий парафіянин Православної церкви. І на підтвердження наводять цитату з повідомлення прес-служби російського президента: "27 липня глава російської держави приєднається до святкового молебню на Володимирській гірці в Києві і відвідає Києво-Печерську лавру, де вручить державні нагороди Російської Федерації ієрархам Української православної церкви Московського Патріархату за великий внесок у розвиток дружніх відносин між народами і зміцнення духовних традицій".

У Києві зазначають, що Януковичу в таких обставинах буде складно виглядати господарем. Але саме з цієї причини розмови про євразійську інтеграцію не сприйматимуться українським лідером, вважають експерти. "Не тільки сам Янукович, але вся наближена до влади українська бізнес-еліта не хочуть опинитися на других ролях, в підлеглому положенні. Їх не влаштовує білоруський сценарій - все віддати старшому партнеру, а потім підтанцьовувати йому за дотації. До речі, якби Лукашенко приїхав до Києва і взяв участь у бесіді, то його аргументи на користь Митного союзу, враховуючи важкий економічний стан Білорусі і далеко не ідеальні взаємини між Лукашенком і Путіним, могли б бути сприйняті скоріше як антиреклама", - сказав політолог Сергій Таран.

Він зазначив, що на Януковича можна впливати не емоційними заявами, а прагматичними пропозиціями: "Але якими інструментами на сьогодні володіють Росія і Митний союз? Тільки зниження ціни на газ і загроза ввести торгові бар'єри в разі підписання угоди про асоціацію та про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС. Але й самому Митному союзу невигідне закриття кордонів. А тому залишається тільки ціна на газ як єдиний інструмент впливу на Україну".

На початку тижня, коли тільки була офіційно підтверджена інформація про візит Путіна до Києва, у ЗМІ потрапили відомості про те, що у складі делегації, що супроводжує президента РФ, будуть міністри економічного блоку і глава "Газпрому" Олексій Міллер. Вчора джерела "НГ", близькі до дипломатичних кіл, повідомили, що плани змінилися: замість розширених переговорів у Києві президенти відправляться до Севастополя. Це означає, що ніякі документи зараз підписані не будуть, але на найближче майбутнє готується українсько-російський пакет нових домовленостей, зазначають в Києві.

Експерт Київського центру політичних досліджень і конфліктології Антон Фінько сказав на прес-конференції: "Російська Федерація пропонує власний пакет. Це насамперед пропозиція знизити ціни на газ. Довгий час російська сторона говорила, що не буде нікому надавати політичні преференції і що питання ціни на газ не є предметом політичних угод. Зараз ми бачимо, що позиція російської сторони змінилася, вони пропонують знижки на газ".

Експерти допускають, що ще в травні, коли президенти України і РФ зустрічалися в Сочі, йшлося про згоду Києва на переозброєння Чорноморського флоту, про спільні проекти на зразок відновлення серійного виробництва транспортного літака Ан-124 "Руслан", а також про створення газотранспортного консорціуму з передачею "Газпрому" частини контролю над українською газотранспортною системою в обмін на зниження ціни на російський газ. Однак вичікувальна позиція Києва, який покладає надії на вільнюський саміт Євросоюзу, виявилася в тому, що Верховна Рада так і не ухвалила закони, що відкривають шлях до створення консорціуму.

Ситуація може отримати розвиток в середині серпня: віце-прем'єр і представник України при ЄЕК Віктор Суслов запрошені на засідання Євразійської економічної комісії в Суздаль. Сергій Таран зазначив: "Можна припустити, що публічно обговорюватимуться конкретні проекти і напрямки співробітництва. Росія навряд чи буде відкрито переконувати Україну відмовитися від курсу на євроінтеграцію. Зрозуміло, що переконувати вже пізно. Тому зараз почнеться закулісний етап: Росія руками своїх європейських лобістів буде переконувати Євросоюз у тому, що з Україною не можна підписувати угоду про асоціацію: мовляв, в економіці - суцільні провали, в політиці - не вирішено питання Тимошенко, суди корумповані, міліція чинить свавілля. Все в такому дусі". Експерт припускає, що Путін, який дружньо спілкується з Януковичем, зараз демонструє українській владі, що якщо ЄС зачинить двері для України, то у неї є інший вихід - Митний союз.